Ostatni raz Ukraina i Rosja próbowały usiąść do stołu negocjacyjnego na samym początku pełnoskalowej wojny w marcu 2022 roku w Stambule. Rozmowy doprowadziły donikąd, a wkrótce świat dowiedział się prawdy o rosyjskich zbrodniach wojennych w Buczy i innych miastach regionu kijowskiego. Perspektywa jakichkolwiek poważnych negocjacji między Kijowem a Moskwą stała się tak naprawdę niemożliwa.
Autor: Alisa Zełenska
W czerwcu 2024 roku prezydent Zełenski powiedział, że rozmowy w Stambule w marcu 2022 roku zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ Putin mógł mówić tylko językiem ultimatum. Ukraina jest gotowa do rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją w dowolnym momencie, pod warunkiem, że wojska rosyjskie wycofają się z terytorium Ukrainy. Władimir Putin ze swojej strony wskazał, że Moskwa nigdy nie odmówiła negocjacji z Ukrainą w sprawie wojny. Rosja jest jednak gotowa do rozmów nie na podstawie „efemerycznych żądań”, ale na podstawie parametrów uzgodnionych w Stambule. Oświadczył to rosyjski dyktator 5 września na Wschodnim Forum Ekonomicznym.
W poniedziałek 9 września zagraniczne media poinformowały, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz przygotowuje „plan pokojowy” dla Ukrainy, który rzekomo przewiduje zatrzymanie przez Rosję wcześniej zajętych ukraińskich terytoriów. Wiadomość o „planie pokojowym” Scholza opublikowała włoska gazeta La Repubblica. Gazeta pisze, że Scholz rzekomo chce „przejść do historii” jako „kanclerz pokoju”. W tym celu planuje wykorzystać wojnę Rosji z Ukrainą. La Repubblica, powołując się na źródła w parlamencie, donosi, że Scholz, wraz z niektórymi członkami swojej partii, opracowuje plan podobny do porozumień mińskich, który przewiduje ewentualne przekazanie Rosji części okupowanych terytoriów ukraińskich. Scholz nie skomentował tej informacji, ale wcześniej powiedział niemieckiemu kanałowi ZDF, że następna konferencja pokojowa powinna odbyć się z udziałem Rosji. Powiedział, że rozmawiał o tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z którym ma „dobre” stosunki.
„Uważam, że teraz jest moment, w którym musimy również omówić, w jaki sposób możemy wyjść z tej sytuacji wojny i osiągnąć pokój szybciej, niż się wydaje” – powiedział Olaf Scholz. Plan ten wywołał szeroką debatę w Europie. Gazeta zauważa również, że kanclerz stara się uniknąć ewentualnej dymisji po słabych wynikach wyborów w Turyngii i Saksonii, a także możliwej porażce w wyborach w Brandenburgii.
Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie