Japonia: między Donaldem Trumpem a Kim Dzong Unem [KOMENTARZ, WIDEO]

Prowadzone pomiędzy Koreą Północną a USA rozmowy stanowią nie lada wyzwanie dla japońskiej dyplomacji. Dlaczego tak się dzieje i jaki ma to wpływ na japońską politykę wewnętrzną? Wyjaśnia ekspert ds. polityki Azji i Pacyfiku, dr Marcin Socha z Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.

Trudna dyplomacja

Program nuklearny Korei Północnej pozostaje jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa Japonii i państw Azji Południowo-Wschodniej. Świat przygląda się aktualnie toczącym się rozmowom i kolejnym szczytom pomiędzy USA a Koreą Północną, dotyczącym denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Pomimo zerwania rozmów podczas ostatniego szczytu prezydent Trump ocenił spotkanie jako „bardzo produktywne” i podkreślił, że negocjacje nie zostały zerwane w sposób nagły. Ponadto, rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders przekazała, że „tym razem nie osiągnięto porozumienia”, ale obie delegacje przeprowadziły w czasie szczytu konstruktywne rozmowy na temat denuklearyzacji Korei Płn., a także na temat gospodarki tego kraju i mają nadzieję kontynuować rozmowy w przyszłości.

Polecamy publikacje OSA UŁ

Znaleźć można tutaj m.in. raporty zamawiane przez instytucje państwowe, ale również ciekawe analizy polityczno-gospodarcze krajów Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. Chiny, Korea Północna i Południowa, Wietnam, Japonia – regularnie, przekrojowo i interesująco. Zachęcamy do korzystania z materiałów i wiedzy naszych ekspertów. 

Źródło: Centrum Promocji UŁ

Drukowanie
Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed