Polska po I wojnie światowej – sukcesy i porażki Konferencji Paryskiej [WIDEO]

Były takie czasy w naszej historii, że nawet najwięksi polityczni rywale potrafili współpracować… O co walczyliśmy, jako Polscy, tuż po zakończeniu I wojny światowej? Kto nam sprzyjał, a kto nie był naszym sprzymierzeńcem? Na jakie niewygodne kompromisy musieliśmy pójść? Co udało nam się osiągnąć? – w pierwszym odcinku swojego vloga opowiada o tym prof. Przemysław Waingertner z Instytutu Historii UŁ.

 

Wystartował vlog historyczny UŁ!

Jakiej Polski chcieli Polacy w 1918, a jaką ostatecznie udało się wywalczyć dyplomatom? Jakie były niuanse przewrotu majowego w 1926 r.? Jak wyglądała bitwa pod Kostiuchnówką? W jakich okolicznościach zginął gen. Sikorski i po co dokładnie łódzcy studenci strajkowali na początku lat 80′? O tych i innych sprawach będzie mówił prof. Przemysław Waingertner w cyklu „Fragmenty historyczne”, czyli na swoim osobistym vlogu, który publikujemy na kanaleYouTube Uniwersytetu Łódzkiego.

Kolejne odcinki można oglądać tu.  

Źródło: Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego

Prof. Przemysław Waingertner  – Historyk, publicysta, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Łodzi, Autor kilkunastu monografii, wielu artykułów naukowych (paryskie „Zeszyty Historyczne”, londyńska „Niepodległość”, „Dzieje Najnowsze”) i popularyzujących historię („W Sieci Historii”, „Focus Historia”, „Dziennik Łódzki”) oraz komiksów historycznych. Ekspert TVP, TVP 3 Łódź, TVP Historia.

 

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed