Zmiana traktatów unijnych – szansa dla Europy czy droga do rozpadu Unii Europejskiej? [PODCAST]

Na ostatnim szczycie Rady Europejskiej podjęto historyczne decyzje o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Węgry Viktora Orbána zablokowały jednak unijną pomoc dla Ukrainy w wysokości 50 mld EUR. Czy pewien impas w Radzie, ale i zakładane rozszerzenie Unii Europejskiej powoduje konieczność zmiany traktatów unijnych? Czy postulowane rozwiązania doprowadzą do zwiększenia efektywności samej UE, czy też – jak grzmią krytycy – spowoduje to federalizację Unii Europejskiej i koniec suwerennych państw członkowskich, co w istocie może okazać się przeciwskuteczne i doprowadzić do rozpadu projektu europejskiego?

Na te i inne pytania odpowie nasz gość specjalny – dr Sylwia Katarzyna Mazur, badaczka w Centrum Badań nad Przyszłością Prawa na Universidade Católica Portugues. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.