Donald Tusk w Kijowie. Spotkania z prezydentem i premierem Ukrainy

Premier Polski Donald Tusk po raz pierwszy od objęcia urzędu odwiedził Ukrainę, przybywając dziś do Kijowa. Wizyta odbyła się w Dniu Jedności Ukrainy. Polski premier spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem oraz rozmawiał ze studentami i wykładowcami kilku ukraińskich uczelni wyższych. Donald Tusk ogłosił, że Polska przystąpi do deklaracji bezpieczeństwa złożonej wcześniej przez kraje G-7 względem Ukrainy.

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w Kijowie / fot. fragment wideo https://www.youtube.com/watch?v=Mi5gccOcC9I

Autor: Alisa Zełenska

Od samego początku rosyjskiej inwazji na dużą skalę Polska była jednym z głównych sojuszników Ukrainy w walce z rosyjską agresją, zapewniając pomoc wojskową, finansową i humanitarną. Jednak w ostatnich miesiącach pojawiło się wiele problemów w stosunkach między Ukrainą a Polską, począwszy od embarga Polski na import ukraińskich produktów rolnych, a skończywszy na blokowaniu granicy przez polskich przewoźników.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk rozmawiali o stosunkach ukraińsko-polskich. Polska przydzieliła nowy pakiet obronny. Przywódcy rozmawiali również o wspólnej produkcji broni, odblokowaniu granic i przystąpieniu Polski do deklaracji bezpieczeństwa, które wcześniej Ukrainie złożyły państwa G-7. Polski premier podkreślił, że pomimo różnych emocji i różnych konfliktów politycznych w Polsce, nie ma wątpliwości, że „musimy wspierać Ukrainę w walce z Rosją wszelkimi dostępnymi środkami”.

Stawką w tej walce jest także bezpieczeństwo Polski i Polaków. W Ukrainie decydują się losy wolnego świata. Nie wstydzę się używać tutaj tych wzniosłych słów. To tu, w Ukrainie, rozgrywa się światowy front między dobrem a złem. Dzisiaj Ukraina jest tym krajem, który niesie na swoich barkach bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego, płaci wysoką cenę krwi za wartości, które są fundamentem wolnego świata” – powiedział Tusk. Zaznaczył również, że zrobi wszystko, aby wszystkie kraje UE poważnie potraktowały europejskie ambicje Ukrainy. Donald Tusk podkreślił także, że Ukraina i Polska zbudowały niezwykłe wzajemne zaufanie podczas wojny, nie tylko na poziomie przywódców, ale także na poziomie ludzi i społeczeństw. „Wojna pokazała, że jesteście jednym z najbardziej nowoczesnych, innowacyjnych narodów. Pokazała niezwykłą elastyczność i kreatywność, począwszy od linii frontu i w innych obszarach. Doświadczacie tragedii, ale idziecie naprzód” – podsumował Tusk.

Co ważne podkreślenia, na mocy decyzji premiera Tuska pełnomocnikiem polskiego rządu do spraw odbudowy Ukrainy będzie Paweł Kowal. To niezwykle doświadczony polityk i ekspert do spraw wschodnich oraz stosunków polsko-ukraińskich.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal i jego polski odpowiednik omówili kwestię swobodnego przepływu towarów przez ukraińsko-polską granicę. „Uważamy, że dziś kwestia ta została rozwiązana, granica została odblokowana, a wspólna praca przynosi rezultaty” – podkreślił Szmyhal. Według niego, Ukraina zaproponowała mechanizm weryfikacji eksportu produktów rolnych zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Zaprosił również polskie firmy do udziału w budowie autostrady Krakowiec-Lwów-Brody-Równe na warunkach koncesyjnych. Donald Tusk ze swojej strony poparł tę inicjatywę.

Szmyhal zauważył ponadto, że rozmowa z Tuskiem dotyczyła zresetowania stosunków między rządami Ukrainy i Polski. „Odbywa się to na zasadzie równości i wzajemnej pomocy, partnerstwa i wspólnych celów, niezależności i dobrobytu krajów i narodów. Jesteśmy strategicznymi partnerami, sojusznikami i przyjaciółmi. Ukraina jest niezmiernie wdzięczna za pomoc w tych trudnych czasach” – powiedział ukraiński premier. Szmyhal podziękował Tuskowi za wizytę i jego stanowisko wspierające Ukrainę.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed