Ukraina odbiła Wyspę Wężową

Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymują ataki wroga na całym terytorium Ukrainy, w szczególności zmusiły okupantów do wycofania się w trzech wioskach na charkowszczyźnie. W ciągu nocy, w wyniku pomyślnie przeprowadzonego kolejnego etapu operacji wojskowej z zadawaniem ataków ogniowych przez ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie na Wyspę Wężową, nieprzyjaciel pośpiesznie ewakuował resztki garnizonu dwiema łodziami motorowymi i opuścił wyspę. W oświadczeniu armia Federacji Rosyjskiej stwierdziła, że decyzja o wycofaniu wojsk została podjęta jako „gest dobrej woli”.

Słynny już znaczek wydany przez ukraińską pocztę / fot. Борис Грох – Stamp itself, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116873457

Autor: Alisa Zełenska

Podobnej formuły rosyjscy wojskowi użyli kilka miesięcy temu, gdy mówili o odwrocie z północnych części Ukrainy (z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego). Według zachodnich ekspertów Rosja w tych regionach poniosła klęskę wojskową i została zmuszona do odwrotu. Siły Zbrojne Ukrainy wielokrotnie powtarzały, że atakowały wyspę, niszcząc znajdujący się tam sprzęt.

Warto wskazać na drugą optymistyczną i bardzo ważną wiadomość – Ukraina sprowadziła do domu 144 ukraińskich żołnierzy z rosyjskiej niewoli. Wśród nich jest 59 żołnierzy Gwardii Narodowej, 30 z marynarki wojennej; 28 z sił lądowych, 17 z Straży Granicznej, 9 z Obrony Terytorialnej i jeden policjant. Najstarszy z uwolnionych ma 65 lat, najmłodszy ma 19 lat. W szczególności, warto wskazać, że pośród wyżej wymienionych znajduje się aż 95 obrońców Azowstali, którzy wracają do domu.

Pomimo sukcesów strony ukraińskiej Putin nadal zamierza przejąć większość Ukrainy, a obraz wojny pozostaje „dość ponury”. Powiedziała o tym dyrektor Wywiadu Narodowego USA Evril Haynes. Według niej, amerykańskie agencje wywiadowcze rozważają trzy możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Najbardziej prawdopodobny jest ten zakładający ciężki konflikt, podczas którego okupanci zdołają osiągnąć tylko pewne sukcesy, choć nie będzie to przełom w kierunku głównego celu Putina. Inne scenariusze obejmują zarówno wielki przełom na korzyść Federacji Rosyjskiej, jak i sukces Ukrainy w stabilizacji linii frontu przy jednoczesnym osiągnięciu niewielkich sukcesów, być może w pobliżu okupowanego Chersonia i innych obszarów na południu kraju.

Niestety, ale armia Federacji Rosyjskiej wciąż kontynuuje ostrzał rakietowy infrastruktury cywilnej: w Mikołajewie pocisk uderzył w budynek mieszkalny, trzy osoby uratowały się spod gruzów, zginęło pięciu mieszkańców. Rosjanie próbują zablokować miasto Łysyczańsk i przejąć kontrolę nad odcinkiem autostrady Łysyczańsk-Bachmut.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed