Czy grozi nam kolejny krach światowy? Dyskutują prof. Marek Belka i prof. Witold Orłowski [WIDEO]

Profesor Marek Belka i Profesor Witold Orłowski – dwaj wybitni ekonomiści i Absolwenci VIP Uniwersytetu Łódzkiego zarazem – rozmawiali podczas ostatniego spotkania absolwentów w Łodzi o tym, czy czeka nas kolejny światowy kryzys gospodarczy. Debatę moderował redaktor Jan Niedziałek. Polecamy zapis wystąpienia prof. M. Belki i debaty obu ekspertów. 

O Chinach, robotach i nie tylko

– Jeśli kryzys nastąpi to w gospodarkach rozwijających się np. w Chinach. Ale może czekać nas kryzys nowego rodzaju – w nasze życie wkracza robotyka. Tańsza praca przestaje być powoli gwarancją tego, że jesteśmy konkurencyjni. Robot, który będzie prowadził ciężarówkę będzie tańszy od każdego żywego kierowcy, nie ważne jak mało by zarabiał – mówił prof. W. Orłowski.

– Jeśli Chiny wpadną w kryzys gospodarczy, to strach pomyśleć co stanie się z gospodarką światową. Nie jest to wcale wykluczone. Ktoś obliczył, że na świecie, co roku, powinna pojawiać się gospodarka wielkości Korei Południowej, żeby Chinom wzrastał o 6-8% PKB dzięki eksportowi. To niemożliwe, więc Chińczycy starają się budować ten wzrost dzięki pobudzeniu konsumpcji wewnętrznej i technologii, ale nie jest to proste – wyjaśniał prof. M. Belka.

Źródło: Centrum Promocji UŁ

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.