„Litwa. W cieniu wieży”. Nowy film dokumentalny Tomasza Grzywaczewskiego! [PREMIERA]

Dawid i Goliat. Litwa i ZSRS. Mały kraj, który wstrząsnął Imperium. „Litwa. W cieniu wieży” to opowieści o bohaterstwie mieszkańców Litwy, którzy najpierw w 1990 r. przywrócili swoją niepodległość, a potem obronili ją przed sowieckimi czołgami. 13 stycznia 1991 r. Rosjanie zaatakowali pokojowych demonstrantów broniących wileńskiej wieży TV doprowadzając do masakry. Pod gąsienicami zginęło 14 osób, a setki zostały rannych. Reżyserem oraz współscenarzystą filmu jest autor związany z „Obserwatorem Międzynarodowym” – Tomasz Grzywaczewski.

Kadr z filmu „Litwa. W cieniu wieży”

Ta historia nie kończy się jednak na początku lat 90. ubiegłego stulecia. W 2019 roku w największym procesie w historii Litwy zapadł wyrok skazujący ponad sześćdziesięciu sprawców tej masakry na wieloletnie kary pozbawienia wolności. W 2021 roku zapadł natomiast już ostateczny wyrok prawomocny w tej sprawie. Mogłoby się zatem wydawać, że ten akt dziejowej sprawiedliwości zamyka ten historyczny rozdział. Okazuje się jednak, że po trzydziestu latach sowiecka wieża cały czas rzuca na Litwę swój długi dzień. Tym razem ma on oblicze putinowskiej Rosji.

Emisje:
TVP 1: 24.05.2021 (poniedziałek), godz. 22.50
TVP Dokument: 25.05.2021 (wtorek), godz. 21.30 i 30.05.2021 (niedziela), godz. 12:05

Kadr z filmu „Litwa. W cieniu wieży”

„Litwa. W cieniu wieży”

Reżyseria: Tomasz Grzywaczewski
Scenariusz: Tomasz Grzywaczewski, Mariusz Pilis
Producent/opieka reżyserska: Mariusz Pilis
Zdjęcia: Michał Bożek, Andrzej Jaskowski, Siarhiej Marczyk, Mariusz Pilis
Montaż: Marcin Dulemba
Asystent montażu, koloryzacja: Radosława Kierepka
Produkcja: IST FILM Production dla TVP S.A 2021

Kontakt: Tomasz Grzywaczewski, t.grzywaczewski@gmail.com, +48 501 794 865

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.