„Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”: O zbrodni katyńskiej i prawie do prawdy opowiada prof. Ireneusz C. Kamiński [PODCAST]

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O zbrodni katyńskiej i prawie do prawdy opowiada w najnowszym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” gość specjalny, twórca skargi katyńskiej, prof. Ireneusz Cezary Kamiński.

Wiosną 1940 roku doszło do mordu prawie 22 tysięcy polskich oficerów (różnych narodowości – obok polskiej, także ukraińskiej, białoruskiej czy żydowskiej) przez funkcjonariuszy NKWD. Mimo że od tych tragicznych wydarzeń minęły już 83 lata, to wciąż trwa dyskusja, czy zbrodnia katyńska – dokonana w następstwie polecenia z 5 marca 1940 roku, podpisanego osobiście przez Józefa Stalina i innych członków sowieckiego Politbiura – może być kwalifikowana jako ludobójstwo, czy „tylko” jako zbrodnia wojenna. Sytuacji nie ułatwia postawa Federacji Rosyjskiej, która umorzyła śledztwo katyńskie jesienią 2004 roku, a w chwili obecnej – w ramach polityki historycznej rehabilitacji Związku Sowieckiego – utrudnia realizację podstawowego prawa człowieka rodzin ofiar zbrodni, tj. prawa do prawdy.

O zbrodni katyńskiej, prawie do prawdy pokrzywdzonych, a także o współpracy z niedawno zlikwidowanym w Rosji Stowarzyszeniem „Memoriał”, opowiada dr. Tomaszowi Lachowskiemu i dr. Mateuszowi Piątkowskiemu gość specjalny najnowszego odcinka podcastu o prawie międzynarodowym – prof. Ireneusz Cezary Kamiński.

Prof. Ireneusz C. Kamiński – prawnik i socjolog, prof. w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz sędzia ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w latach 2014-2016. Prof. Kamiński jest również twórcą tzw. skargi katyńskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która zakończyła się wyrokiem Wielkiej Izby ETPC w 2013 roku.

Zapraszamy do wysłuchania!

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.