NATO w krainie Muminków. O roku Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim rozmawiamy z prof. Wojciechem Woźniakiem [PODCAST]

4 kwietnia 2023 roku Finlandia stała się trzydziestym pierwszym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bezpośrednią przyczyną podjęcia decyzji przez władze w Helsinkach o dołączeniu do NATO stała się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę, jednak proces dochodzenia do niej w aspekcie historycznym już nie jest tak oczywisty. Czy w swoją pierwszą rocznicę członkostwa w Sojuszu, a jednocześnie 75. rocznicę powstania NATO bilans spodziewanych zysków i ewentualnych strat jest wciąż pozytywny dla Finlandii?

W najnowszym odcinku podcastu zastanawiamy się w jaki sposób kształtowała się nowoczesna tożsamość Finów i jak wpływała ona na decyzje fińskich władz na arenie międzynarodowej. Rozpatrujemy w tej mierze okres fińskiego przebudzenia narodowego w XIX w., ale pod władzą cara Rosji, poprzez założycielską Wojnę Zimową z Związkiem Sowieckim, „finlandyzację” okresu Zimnej Wojny pod czujnym okiem Kremla, aż do jednoznacznego wskazania na Federację Rosyjską jako źródło zagrożenia dla Finlandii w chwili obecnej. Jak na zmiany w architekturze bezpieczeństwa reaguje fińska scena polityczna? Czy Finlandia jest przygotowana na hybrydowe działania rosyjskie w cyberprzestrzeni, ale i tworzenia presji migracyjnej na granicy fińsko-rosyjskiej? Wreszcie, jaka jest świadomość społeczna współczesnych Finów w omawianym obszarze?

Na te i inne pytania odpowie nasz gość specjalny, prof. Wojciech Woźniak z Katedry Socjologii Struktur i Zmian Społecznych Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, członek Polskiego i Fińskiego Towarzystwa Socjologicznego (Westermarck Society); autor książki: „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych” (WUŁ: Łódź 2022).

Zapraszamy do wysłuchania! Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed