Rosja sprzeda broń do Egiptu za 3 mld. USD

Jak donosi arabski portal Al.-Defaiyja na podstawie rosyjskiego dziennika Wiedomosti, Rosja „parafowała lub już podpisała” z Egiptem kontrakt na dostawy sprzętu wojskowego wart 3 mld. dolarów amerykańskich.

1014543715

Transakcja ma dotyczyć dostaw rosyjskiego sprzętu wojskowego w tym m.in. myśliwców MIG-29M/M2, systemów obrony przeciwlotniczej, śmigłowców uderzeniowych MI-35 , systemów obrony wybrzeża oraz amunicji i broni lekkiej.

Umowa, jak donosi nieujawnione źródło w rosyjskim MON, miała zostać zawarta podczas spotkania Prezydenta Egiptu Abdel Fattah al-Sisi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, w zeszły czwartek 4 sierpnia  w Novo-Ogariewie.

Podczas spotkania rosyjski prezydent publicznie poparł kandydaturę  Al-Sisiego na prezydenta Egiptu, określając ją jako „rozsądną decyzję”. W odpowiedzi rzecznik amerykańskiego departament stanu, podczas czwartkowej konferencji stwierdził, że Egipcjanie powinni samodzielnie zdecydować o tym kto zostanie ich kolejnym prezydentem.

Współpraca pomiędzy Rosjanami i Egipcjanami ma długą tradycją sięgająca czasów Zimnej Wojny. Związek Sowiecki był głównym sojusznikiem i dostawcą broni do Egiptu do wczesnych lat 70-tych. Po zawarciu traktatu pokojowego pomiędzy Egiptem i Izraelem w 1979 w Camp David, miejsce Związku Radzieckiego zaczęły stopniowo zajmować Stany Zjednoczone.

Obecnie stosunki między USA a Egiptem są chłodne od czasu wojskowego zamachu stanu przeprowadzonego w 2013 roku w celu obalenia Prezydenta Muhammada Mursiego. W efekcie przeprowadzonego zamachu stanu, Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy systemów artyleryjskich dla armii egipskiej.  Ruch ten stał się impulsem do ponownego nawiązania stosunków rosyjsko-egipskich. Przywrócenie dotychczasowej pomocy wojskowej amerykanie uzależniają, teraz od wyników wyborów jakie mają się odbyć w Egipcie.

Tworzący się sojusz rosyjski-egipski może mieć znacznie szerszy wymiar niż tylko współpraca wojskowa. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w listopadzie ubiegłego roku, że Rosja jest gotowa zainwestować w rozwój egipskiego programu energetyki jądrowej.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed