Plus czy Minus: Zagadka towarzysza Tomasza. Dyskusja wokół książki Piotra Lipińskiego „Bierut”

29 stycznia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy Minus. Konfrontacje Historyczne”. Tym razem gościem dr. Mikołaja Mirowskiego był Piotr Lipiński, autor książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.

Piotr Lipiński i Mikołaj Mirowski / fot. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Kim był towarzysz Tomasz? Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.

Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania (poniżej). Portal „Obserwator Międzynarodowy” jest jednym z patronów medialnych cyklu „Plus czy Minus. Konfrontacje Historyczne”.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed