Polityka Chin w pigułce – ostatni tydzień kwietnia

W ubiegłym tygodniu najważniejszym akcentem dla Polski, który łączy ją z Państwem Środka była wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, podczas której między innymi spotkał się on ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi. Poza tym Chiny po raz kolejny zadeklarowały wspólne stanowisko z Rosją w sprawie umieszczenia systemu antyrakietowego THAAD na terytorium Korei Południowej.

Autor: Katarzyna Hajduk

Sojusz chińsko-rosyjski w sprawie Korei

Państwo Środka oraz Rosja zdecydowanie są przeciwko budowie jakiegokolwiek systemu antyrakietowego przez Stany Zjednoczone na terytorium Korei Południowej.

W piątek (29 kwietnia) minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, podczas spotkania obaj politycy jednogłośnie stwierdzili, że nie poprą umieszczania antyrakietowego systemu THAAD na terenie Korei Południowej. Jak stwierdził Wang, kraje nie powinny ulegać propagandzie szerzonej przez Koreę Północną i dozbrajać południową część półwyspu koreańskiego. Ponadto dodał on, że obie strony uważają, ze rozmieszczenie systemu THAAD nie rozwiąże sytuacji. Na początku należy prowadzić dialog, a dopiero później myśleć o podjęciu ewentualnych kroków.

Rząd Korei Południowej rozpoczął rozmowy z władzami Stanów Zjednoczonych o rozmieszczeniu na swoim terytorium systemu antyrakietowego THAAD celem wzmocnienia bezpieczeństwa i sprzeciwieniu się agresji ze strony Pjongjangu. (Dziennik Ludowy – en.people.cn)

Chiny: trzecie czytanie ustawy o zagranicznych NGO

Na początku tygodnia (od poniedziałku do czwartku) miała miejsce sesja Komunistycznej Partii Chin, podczas której zwrócono również uwagę na projekt ustawy dotyczącej zagranicznych organizacji pozarządowych.
Podczas posiedzenia ustalono, że wszelkie wymiany i współpraca pomiędzy szpitalami oraz szkołami wyższymi będą podlegały wcześniejszym przepisom.

Nowe prawo pozwala organizacjom pozarządowym na posiadanie więcej niż jednej placówki w Chinach kontynentalnych, dotychczas była możliwość tylko jednej. Dyrektorzy mogą teraz otwierać taką liczbę biur jaka jest im potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, jednakże musi to być zatwierdzone przez władze lokalne. (Dziennik Ludowy – en.people.cn)

 

Kooperacja pomiędzy Indonezją a Chinami

W środę (27 kwietnia) premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang spotkał się z Luhutem Panjaitaem ministrem Indonezji do spraw polityki, prawa i spraw wewnętrznych. Obaj politycy jednogłośnie stwierdzili, że istotną kwestią jest zacieśnienie kooperacji w dziedzinie bezpieczeństwa.

Oprócz tego Li Keqiang zwrócił uwagę na liczne możliwości, jakie płyną ze współpracy pomiędzy krajami oraz wzajemnemu zaufaniu politycznemu. Indonezyjski polityk oprócz spotkania z premierem wziął również udział w platformie dialogu o obustronnej współpracy, która miała miejsce we czwartek.

Obie strony zdecydowały się na wzmocnienie kooperacji w dziedzinie bezpieczeństwa, a w szczególności działaniom antyterrorystycznym, wprowadzeniu odpowiednich przepisów, kampanii antynarkotykowej oraz ochronie Internetu. Li podkreślił, że dobre stosunki na linii Pekin – Dżakarta świadczą o stabilności w krajach ASEANu oraz pokojowej sytuacji na Morzu Południowochińskim.

Z kolei Luhut stwierdził, że Państwo Środka jest najważniejszym partnerem dla Indonezji. (Dziennik Ludowy – en.people.cn, Ministerstwo Spraw Zagranicznych – fmprc.gov.cn)

MSZ RP Witold Waszczykowski z wizytą w Chinach
MSZ RP Witold Waszczykowski z wizytą w Chinach

 

Minister Waszczykowski w Chinach

W dniach (23-27.04) minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z wizytą dyplomatyczną w Państwie Środka. 26 kwietnia spotkał się on ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi. Wang podkreślił, że: „Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”. Państwo Środka przywiązuje bardzo dużą uwagę do budowania relacji z państwem polskim oraz jest gotowe na podniesienie ich na wyższy poziom. Chinom zależy na silnej współpracy relacji ramach projektu Jednego Pasa, Jednej Drogi oraz na dodaniu nowych dziedzin kooperacji i wymian pomiędzy krajami, w szczególności produkcji, łączności – infrastruktury, wymiany kulturowej i międzyludzkiej. Taki rozwój będzie nową siłą napędową dla Chin i ich współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Państwo Środka żywi nadzieję na wzmocnienie zaufania politycznego z Polską i budowania partnerstwa strategicznego.

 

Podczas rozmów Witold Waszczykowski odwoływał się do geografii i płynących z niej korzyści. Jak stwierdził, „Polska chciałaby pełnić rolę bramy do Europy”. Państwo polskie ma nadzieję na rozwój współpracy z Chinami we wszystkich aspektach, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzin, które mogą wypromować wzajemne działania, współpracę dwustronną i wzmocnić kontakty Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Wang Yi zapoznał również polskiego ministra z kwestiami związanymi ze sprawą Morza Południowochińskiego, Waszczykowski zapewnił go o poparciu ze strony Polski w rozwiązaniu sporu dotyczącego archipelagu Spratly. Obie strony wymieniły również poglądy na obecną sytuację panującą w Europie i na świecie. (Ministerstwo Spraw Zagranicznych – fmprc.gov.cn)

 

Xi Jinping o inicjatywie One Belt One Road (OBOR)

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinping udzielił komentarza Dziennikowi Ludowemu o inicjatywie One Belt One Road, obiecał również, że Państwo Środka oczekuje dłuższej współpracy z krajami, które są w OBOR zaangażowane. Wydarzenie miało miejsce podczas spotkania z Biurem Politycznym mieszczącym się przy Komunistycznej Partii Chin. „Inicjatywa Jeden Pas Jeden Szlak, która została rozpoczęta przez Chiny, nie jest projektem, który ma się skupić tylko na ich, ale na wszystkich uczestnikach projekt. Mam nadzieję, że [zaangażowane] kraje będą mogły czerpać wiele korzyści”.

Inicjatywa została zapoczątkowana przez Xi w 2013 roku i jest programem, za pomocą którego Europa ma zostać ściślej połączona z Azją. Razem z morskim Jedwabnym Szlakiem, bierze w niej udział 66 państw z łączną populacją 4,4 mld co daje 63% ludzi całego świata. (Dziennik Ludowy – en.people.cn)

Zdjęcia: info.gazetapraca.pl; msz.gov.pl

Katarzyna Hajduk – studentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – studia drugiego stopnia na kierunku „sinologia”. Współpracownik Centrum Studiów Polska-Azja.

 

 

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed