Rosyjski atak na historyczne centrum Odessy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Region Odessy jest jednym z ulubionych regionów Ukraińców, ale podczas wojny na pełną skalę nieustannie cierpi z powodu ataków sił okupacyjnych. W nocy 6 listopada mieszkańcy kraju dowiedzieli się strasznych wiadomości ze swojego ukochanego miasta.

Muzeum Sztuki w Odessie / fot. https://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Sofievskaya-5a23.jpg

Autor: Alisa Zełenska

Rosyjskie wojsko zaatakowało Odessę różnymi rodzajami pocisków rakietowych i dronów szturmowych, o czym poinformował szef Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Kiper. Rosyjska armia zaatakowała Odessę, najprawdopodobniej przy użyciu rakiet Oniks i Iskander-M. W atakach rannych zostało co najmniej osiem osób, a 20 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

Atak rakietowy uderzył w centrum miasta, obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tuż obok Muzeum Sztuki, które obchodzi dziś 124. urodziny. W wyniku ataku na muzeum uszkodzone zostały wystawy: „Zachód słońca” Margit i Romana Selsky’ego z kolekcji Eduarda Dimshitsa, „Kwiaty za wysypiskami” Borisa Eisenberga, „Morze Czarne” Aleksandra Grechowa, „Radość” Stasa Żalobniuka, „Radość” Wołodymyra Semkowa, „Ołtarz” Niebiańskiej Hostii Albiny Jalosy i „Wielkie łąki, obfite trawy” Kinder Albumu. Siły obrony powietrznej zestrzeliły 15 dronów nad miastem.

W kwietniu ubiegłego roku siły obrony powietrznej nie zdołały zestrzelić rosyjskiego pocisku rakietowego, który uderzył w osiedle mieszkaniowe Tiras w Odessie. Zginęło osiem osób, w tym żona, córka i teściowa Jurija, o których będzie mowa poniżej. Uratował go przypadek – poszedł do sklepu. Żona Jurija, Waleria Hłodan, miała zaledwie 28 lat, a ich córeczka miała 3 miesiące. Matka Walerii również zginęła. A wczoraj, gdy jego rodzinne miasto było ponownie bombardowane przez rosyjskie wojska, sam Jurij zginął na froncie. Był żołnierzem trzeciej samodzielnej brygady szturmowej. Po stracie rodziny mężczyzna chwycił za broń i poszedł bronić Ukrainy przed okupantami. Przed inwazją na pełną skalę Jurij Hłodan pracował jako piekarz i cukiernik w firmie restauracyjnej w Odessie. Jego droga do wojska rozpoczęła się jesienią 2022 roku. Został wybrany do jednostki, do której chciał dołączyć, zmobilizowany i zaciągnął się do sił zbrojnych.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed