Rosja przygotowuje „referendum” w sprawie utworzenia tzw. „chersońskiej republiki ludowej”

Rosja przygotowuje „referendum” w sprawie utworzenia „chersońskiej republiki ludowej” – oświadczył chersoński radny obwodowy Serhij Chłan. Przypominamy, że 11 marca rosyjskie wojsko wzięło jako zakładnika mera Melitopola Iwana Fedorowa. Ponad dwa tysiące mieszkańców Melitopola wzięło udział w proteście. Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że to przestępstwo jest skierowane nie tylko przeciwko konkretnej osobie, nie tylko przeciwko ludziom, którzy wybrali swojego burmistrza, ale jest to przestępstwo przeciwko demokracji jako takiej. W tym samym czasie rosyjscy użytkownicy Instagrama narzekają na demokrację. Blisko 1,100 mln blogerów „ucierpi” na zamknięciu Instagrama w Rosji, powiedział agencji RIA Novosti Władimir Zykow, dyrektor Stowarzyszenia Profesjonalnych Użytkowników Sieci Społecznych i Komunikatorów. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja przekazała ambasadzie USA notę dotyczącą sprawy karnej przeciwko Meta.

Chersoń to Ukraina! / fot. https://24tv.ua/herson-tse-ukrayina-blsku-rosiysku-gumanitarku-mi-ne-brali-zvernennya_n1890554

Autor: Alisa Zełenska

W nocy z piątku na sobotę w prawie wszystkich regionach Ukrainy zawyły syreny. Ludzie spali w ubraniach w Kijowie i regionie, we Lwowie, Zaporożu, Odessie, na Wołyniu, w Żytomierzu, Iwano-Frankiwsku, Tarnopolu, Sumach, Chmielnickim, Mikołajewie na Zakarpaciu, Charkowie, Winnicy, Równem, Czerkasach, Kropywnyckim i Dnieprze. Z dnia na dzień coraz mniej miast i regionów wydaje się być bezpiecznych. Eksplozje były słyszalne w Dnieprze i Mykołajewie około godziny 5 rano. W obwodzie kijowskim, w wyniku ostrzału rosyjskich wojsk, eksplodował sklep spożywczy. Według wstępnych informacji ratowników, nie ma zabitych ani rannych. Napięta sytuacja panuje w powiatach buczańskim i browarskim. W Irpinie, niedaleko Hostomela – przez całą noc słychać było walki. Nieczajewo, Borodzianka – ruch sprzętu wojskowego. Rejon Browarów – ostrzał osiedli. W rejonie Wyszogrodu – ostrzał. Sławutycz pozostaje bez światła. W rejonie Fastowa – uderzenie w skład ropy naftowej we wsi. Krjaczki. Według brytyjskiego wywiadu, część dużego rosyjskiego konwoju na północ od Kijowa rozproszyła się. Może to świadczyć o próbie odgrodzenia miasta przez Rosjan. Jeśli chodzi o inne obszary, to główne wysiłki okupantów koncentrują się na zdobyciu takich miast jak Mariupol i Siewierodonieck. Rosjanie zajęli wschodnie obrzeża Mariupola. Miasto jest całkowicie otoczone, a sytuacja humanitarna pogarsza się – podejmowane są kolejne próby dostarczenia tam pomocy humanitarnej. Walki toczą się wzdłuż całej linii demarkacyjnej w strefie OOS. „Wołnowacha jako miasto już nie istnieje” – szef Donieckiego OVA Kyryłenko.

Dowództwo wojskowe Białorusi zaostrza ochronę granicy z Ukrainą. „Możliwość bezpośredniego zaangażowania sił zbrojnych Republiki Białorusi w działania wojskowe przeciwko Ukrainie po stronie Rosji wciąż pozostaje” – twierdzi ukraiński Sztab Generalny. Wadym Denysenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, skomentował sytuację w następujący sposób: „W rzeczywistości Łukaszenko bardzo obawia się wybuchu działań wojennych, rozumie, że jego czas na stanowisku prezydenta Białorusi się skończy. Białoruś ma małą armię, liczącą zaledwie 40 tys. osób” – powiedział. Według Denysenki, Białoruś ma do 10 tys. jednostek gotowych do walki, co jest niewystarczające. Ponadto ludność jest przeciwna wojnie: niedawny sondaż miejscowych socjologów wykazał, że tylko 3% popiera wkroczenie ich armii na Ukrainę.

Ukraina kontynuuje współpracę z Europejczykami na dwóch frontach: przystąpienia Ukrainy do UE oraz nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Dziś odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna między Scholzem, Macronem i Putinem. Przywódcy europejscy zwrócili uwagę na konieczność zawieszenia broni na Ukrainie i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych. Premier Izraela Naftali Bennett doradził ukraińskiemu prezydentowi, by przyjął propozycje Rosji dotyczące zakończenia wojny – pisze Axios. Joe Biden wydał memorandum w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości do 200 mln dolarów – poinformował dziś Biały Dom.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed