Rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie: kara jest nieunikniona

W Hadze rozpoczęło się śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim A.A. Khan zachęca, aby wszystkie możliwe informacje, mogące służyć za dowód dokonanych zbrodnie, były przesyłane w dowolnym języku na adres e-mail: otp.informationdesk@icc-cpi.int. Prokurator MTK prosi o wszelkie materiały filmowe, zdjęcia czy relacje naocznych świadków wskazujące na zabójstwa popełnione na przedstawicielach ludności cywilnej przez rosyjskich okupantów, bombardowaniach rakietowych i atakach artyleryjskich na szpitale, szkoły, domy i inne obiekty cywilne.

Ruiny wioski po rosyjskim ataku w obwodzie czernihowskim

Autor: Pawło Łodyn

Już w pierwszych dniach wojny światowe media emitowały szokujące zdjęcia z bombardowania w Kijowie.

Skutki ataku rakietowego w rejonie hołosijiwskim Kijowa / żródło: Arrikel – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115518794

W Charkowie zniszczono największy plac Europy (plac Wolności), a okupanci zniszczyli osiedla, na których nigdy nie było żadnej  infrastruktury wojskowej.

Zniszczona ulica w Charkowie / źródło: Автор: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115681122
Budynek administracji w Charkowie zniszczony w czasie ostrzału rakietowego / źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwazja_Rosji_na_Ukrain%C4%99_(2022)#/media/Plik:Kharkiv_regional_state_administration_after_shelling_(1).jpg

Straszna historia wydarzyła się we wsi Huriwszczyna pod Kijowem, gdzie rosyjscy czołgiści ostrzelali dwa samochody z trzema cywilami, w tym dwiema młodymi kobietami. Podobną historię o zastrzeleniu rodziny przez rosyjskich okupantów na punkcie kontrolnym w obwodzie chersońskim przedstawili dziennikarze BBC. Okupanci zastrzelili personel karetki w pobliżu Chersonia. Ponadto, ostrzelano szpital w Melitopolu,  a w wielu ukraińskich miastach rosyjskie rakiety wielokrotnie trafiały w przedszkoli i szkoły.

W Mariupolu okupanci stworzyli warunki do katastrofy humanitarnej, a w całej Ukrainie odnotowano liczne przypadki celowego ostrzału infrastruktury gazowej, wodnej i elektrycznej dla ludności. Szczególnym przykładem przestępstw jest przejęcie przez agresora ukraińskich elektrowni jądrowych, co jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego podczas działań wojennych.

Akcja ratunkowa przy bloku mieszkalnym przy ulicy Koszyca 7A w Kijowie, ostrzelanym przez Rosjan w piątek 25 lutego / źródło: Kyivcity.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115567933

Badacz Bellingcat, Nick Waters, uważa, że ​​rosyjskie samoloty używają nawet bomb kasetowych zabronionych przez Konwencje Genewskie, o czym świadczy jego analiza nalotów w pobliżu Zatoki, w obwodzie odeskim.

Ze wszystkich zakątków Ukrainy, gdzie okupant prowadzi swoje brutalne działania zbrojne, dobiegają liczne informacje i bezpośrednie świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości, a także rażących naruszeń praw i zwyczajów wojnt.

„Chcemy przekazać wiadomość Putinowi i każdemu dowódcy polowemu, który myśli, że ma do czynienia z bezprawnym nakazem, który może prowadzić do zbrodni wojennych. Muszą wiedzieć, że istnieje bardzo realna szansa, że ​​czeka ich proces w Hadze i cela więzienna. Dlatego będziemy wspierać Międzynarodowy Trybunał Karny technicznie i w jakikolwiek inny sposób” – powiedział minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, Dominik Raab, w wywiadzie dla The Daily Telegraph. „Polska planuje utworzenie centrum dokumentowania zbrodni wojennych Rosji i liczy na wsparcie USA w tej sprawie” – powiedział zaś minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkinem. Należy przypomnieć, że zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości nie podlegają przedawnieniu.

Pawło Łodyn – politolog, dyrektor wykonawczy Centrum Narracji Politycznych Demokracji; korespondent portalu „Obserwator Międzynarodowy” w Ukrainie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed