Cyniczny i bezwględny [RECENZJA]

Władimir Putin jest jedną z najbardziej interesujących figur współczesnej polityki. Dla jednych wspaniały, charyzmatyczny  przywódca, osoba, która ponownie wprowadziła Rosję do klubu największych mocarstw. Dla innych pozostaje zbrodniarzem, winnym śmierci dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy osób na całym świecie. Powstało wiele biografii Władimira Putina, z czego wiele z nich zostało opublikowanych na rynku polskim. Na ich tle wyróżnia się książka Krystyny Kurczab-Redlich zatytułowana: „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”.

putin-ksiazka-480x261

Autorka książki jest dziennikarką, była korespondentką polskich mediów w Rosji, twórczynią wielu filmów dokumentalnych o sytuacji w Czeczenii. Jest to jej trzecia książka o Rosji po „Padrioszce” i „Głową o mur Kremla”.

Praca składa się ze wstępu, 9 części, zakończenia, dodatku poświęconego życiu prywatnemu prezydenta Rosji, listy ofiar reżimu Putina oraz źródeł. Książka liczby ponad 700 stron, co może niektórych zniechęcić do lektury, ale wrażenia, że to zdecydowanie za dużo i niektóre wątki można byłoby pominąć udało się autorce uniknąć.

Narracja przyjęta w książce jest chronologiczna i zaczyna się od dzieciństwa Władimira Putina, jego czasów szkolnych oraz studenckich. Następnie autorka opisuje ścieżkę zawodową oraz jego czasy w KGB. Kolejne części książki to czasy Putina w Petersburgu oraz rządy prezydenta Władimira Władimirowicza. Przy czym Kurczab-Redlich nie skupia się na opisie samej postaci, ale stara się przez całą książkę pokazać jaki wpływ miała polityka prezydenta na współczesną Rosję. Bardzo dużo miejsca poświęcono opisowi wojny w Czeczenii, zamachom terrorystycznym w na teatr na Dubrowce czy w Biesłanie. Znalazł miejsce również wątek ukraiński.

Książka „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” dostarcza wielu nowych informacji, których nie zawierają inne biografie prezydenta Rosji i jest to jej ogromna zaleta. Autorka dokonuje analizy psychologicznej Putina, próbując wielokrotnie na łamach książki, odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ miało jego dzieciństwo na późniejsze zachowanie i podejmowane decyzje  polityczne. Obraz, który się tutaj wyłania jest przerażający. Kuczab-Redlich próbuje również dotrzeć do nowych informacji na temat wysadzenia budynków w Rosji w 1999 roku, czy ataków terrorystycznych, widząc w tym rękę FSB. Dużo miejsca poświęca wątkowi czeczeńskiemu, w którym to pokazuje radykalizację Czeczenii i jaki wpływ na nią miały rosyjskie służby.

 

Drugą zaletą jest, że książka mimo ponad 700 stron nie nuży, wręcz przeciwnie trudno się od niej oderwać, ponieważ jesteśmy ciekawi co się dalej wydarzy. Odbiór pracy ułatwia również bardzo przystępny język używany przez autorkę. Nawet duża liczba występujących postaci nie utrudnia odbioru książki i czytelnik nie gubi się w narracji.

Dla niektórych wadą tej książki jest mnogość tzw. teorii spiskowych, poczynając od prawdziwych rodziców Putina, po rolę FSB w wysadzeniu budynków w 1999 roku, szkolenie przez rosyjskie służby Ajmana Al-Zawahiriego, czy też nieformalne porozumienie Szamila Basajewa z Rosjanami. Wszystkie te wątki, są dobrze udokumentowane, licznymi przypisami, ale i tak niektórzy będą w nie powątpiewali i mogą odebrać książkę Kurczab-Redlich jako po prostu zbiór plotek.

Książka wydana została na niestandardowym formacie, ale nie utrudnia on lektury. Duży plus należy się również korekcie. Udało się uniknąć błędów, pomimo dużej objętości pracy.

Podsumowując, „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” jest jedną z najlepszych prac poświęconych sprawom międzynarodowym, która ujrzała ostatnio światło dzienne. Powinna to być obowiązkowa lektura dla każdej osoby zainteresowanej Rosją oraz dla każdego polityka, który będzie obcował z Putinem. Obraz przywódcy Rosji, który wyłania się z tej książki to cyniczny, bezwzględny człowiek, dla którego życie ludzkie nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

 

Autor: Krystyn Kurczab-Redlich

Tytuł: Wowa, Wołodia, Władymir. Tajemnice Rosji Putina

Wydawnictwo: Wydawnictwo AB

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 780

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed