Generacja Z. Oblicza rosyjskiego faszyzmu [RECENZJA]

Książka „Z Generation: Into the Heart of Russia’s Fascist Youth” Iana Garnera to bardzo ważna pozycja dla każdego kto chce lepiej zrozumieć zmiany jakie zachodzą u naszego wschodniego sąsiada. Została przetłumaczona na język polski, ale chyba niestety przeszła bez echa. („Za Putina. Mroczny portret faszystowskich ruchów młodzieżowych w Rosji”, Ian Garner, Prześwity 2023)

Źródło: informacja prasowa / wydawca

Autor: dr Michał Woźniak

Wydaje się, że większość ludzi nie tylko na zachodzie, ale nawet w Polsce nie zdaje sobie sprawy z czym mamy do czynienia i z czym przyjdzie nam się mierzyć w niedalekiej przyszłości. Nienawiść zasiana w sercach młodych Rosjan nie zniknie i będzie musiała znaleźć gdzieś ujście.

Ian Garner uczył w Rosji i pozostało mu sporo kontaktów wśród młodych Rosjan i przyjaciół wśród nauczycieli. Przytacza rozmowy tych, którzy chcieli z nim rozmawiać oraz ewolucję tych, którzy nie chcieli przytaczając ich wpisy w mediach społecznościowych Rusnetu, czyli rosyjskiego Internetu. Trzeba wiedzieć, że przeciętny Rosjanin ma mocno ograniczony dostęp do otwartego Internetu i nie do wszystkich wiadomości i opinii ma dostęp. Zwłaszcza tych spoza Rosji. Inną sprawą jest to, że młodzi Rosjanie świadomie unikają innych niż rosyjskie mediów bo zostali przekonani, że wszyscy inni kłamią.

Zaglądamy w umysły młodego pokolenia Rosjan, które od ponad 10 lat jest poddawane coraz agresywniejszej indoktrynacji ze strony państwa. Autor pokazuje jak Rosja przeistoczyła się w państwo faszystowskie. Młodzi Rosjanie są wychowywani w duchu szowinizmu, rasizmu i militaryzmu. W mediach społecznościowych Ukraińcy nazywani są „UkroNazi” lub „ukrami”. Dla młodych popierających wojnę Rosjan, Ukraińcy to również „nieludzie”. Skojarzenia z „podludźmi” z nazistowskiej propagandy nasuwają się same.  Rosjanie są wychowywani w poczuciu wyższości i strachu przed innymi. Sami są systematycznie zaszczuwani, a jednocześnie są szczuci na innych. Tych z zachodu. To ci źli z zachodu chcą Rosję zniszczyć i do tego otumanili Ukraińców, którzy muszą teraz zapłacić za to cenę. Autor ukazuje jak płynnie i bezboleśnie propaganda w Rosji przeszła najpierw od określania Ukraińców jako bratniego narodu, poprzez twierdzenia, że Ukraińcy po prostu nie istnieją jako naród, aż do obecnego określania Ukraińców jako nieludzi, śmieci albo bydło, które zasługuje na śmierć. Dehumanizacja wroga bardzo łatwo przeniknęła sporą cześć rosyjskiego społeczeństwa. Zwłaszcza młodych Rosjan, którzy są w wieku najbardziej podatnym na wpływy bo ich umysły i przekonania są dopiero kształtowane. Nie mają oparcia w dorosłych, gdyż ci albo sami ulegają indoktrynacji albo boją się przeciwstawić jednowymiarowej propagandzie na usługach państwa. Autor przytacza historię młodej nauczycielki ze szkoły podstawowej w Rosji,  którą poznał i miała ona sceptyczne nastawienie do Putina i zmian zachodzących w jej kraju. Po kilku latach od wyjazdu nie chciała z nim rozmawiać, ale na koncie na Telegramie (rosyjski Facebook) szkoły, w której pracuje zobaczył filmik i zdjęcia z jej udziałem. Razem z innymi nauczycielami ustawiała ona dzieci w literę „Z”- symbol poparcia dla agresji Rosji przeciw Ukrainie. To tylko jeden z wielu przypadków zmian, które przytacza autor. Zmian jakie zaszły w rosyjskim społeczeństwie, które poddawane coraz większej presji i pacyfikowane nie jest zdolne do oporu i wyrażenia dezaprobaty dla wojny i polityki państwa. Wielu Rosjan zostało zabitych, wielu jest w więzieniach albo koloniach karnych. Olbrzymia liczba uciekła z putinowskiej Rosji. Ci, którzy pozostali otwarcie i z przekonania popierają Putina. Inni ze strachu lub konformizmu stali się niewrażliwi na to co się dzieje. Rosjanie stali się bezwolni wobec własnego państwa i własnego dyktatora. Jedyne ujście dla gniewu, frustracji i agresji mogą znaleźć na zewnątrz, przeciwko wrogom zewnętrznym.

Innym przerażającym aspektem propagandy rosyjskiej skierowanej do środka, czyli wobec własnych obywateli, jest militaryzm i gloryfikacja śmierci. Wojna, którą prowadzi Rosja jest oczyszczająca, wyzwalająca i dzięki niej powstanie nowa, lepsza i silniejsza Rosja. Zabarwione jest to wszystko mistycyzmem lub nawet dziwnie pojętym mesjanizmem. Mamy do czynienia z obrazem Frankensteina, który sprzedawany jest Rosjanom. Jest to absurdalnym zlepkiem symboliki prawosławnej, sowieckiej i imperialnej Rosji, której nikt poważny nie może brać na serio. Niestety wielu Rosjan tak ją odbiera. Śmiertelnie poważnie. Telewizja państwowa i internetowi celebryci na usługach Kremla przekonują Rosjan, że biorą udział w świętej wojnie. Krucjacie przeciwko zdegenerowanemu zachodowi, sodomii LGBT i oczywiście nazistom, którzy chcą zniszczyć Rosję. Naziści i geje sprzymierzyli się przeciwko Rosji i musi ona dać odpór. Rosjanin nie widzi problemu w tym, że prezydent Ukrainy jest Żydem. On i tak jest nazistą. Rosja w trzeciej dekadzie XXI wieku dalej prowadzi II wojnę światową. Dlatego „specjalna operacja” to denazyfikacja. Dlatego Ukraińcy muszą zostać unicestwieni. Nie wszyscy fizycznie, ale kulturowo na pewno. Po zwycięstwie ich dzieci i wnuki zostaną „przerobieni” na Rosjan i będą walczyć dalej tylko już dla Imperium Rosyjskiego w kolejnych wojnach i przeciw kolejnym narodom.

Mieszkaniec Warszawy, Londynu czy Waszyngtonu albo pokręci głową z niedowierzaniem albo parsknie śmiechem widząc to czym karmieni są każdego dnia Rosjanie. Jednak jakakolwiek próba racjonalnej argumentacji nie ma szans w zderzeniu z wszechobecną propagandą. System polityczny Putina w perfekcyjny sposób wykorzystuje nowe technologie i social media do kontroli i indoktrynacji społeczeństwa. Niestety dzieło Putina z pewnością go przeżyje. Nawet odejście lub śmierć dyktatora nie sprawi, że Rosja naglę stanie się inna, lepsza. Młodzi Rosjanie już od szkoły podstawowej są wciągnięci w wir nacjonalistycznej propagandy i szykowani do wojny. Oswajani ze śmiercią i zniszczeniem. To jest obraz współczesnej Rosji, z którą przyjdzie nam się mierzyć w kolejnych latach.

  • Tytuł: Za Putina. Mroczny portret faszystowskich ruchów młodzieżowych w Rosji
  • Autor: Ian Garner
  • Wydawnictwo: MT Biznes / Prześwity 2023
  • ISBN: 978-83-817-5558-0
  • Tytuł oryginalny: Z Generation: Into the Heart of Russia’s Fascist Youth
  • Liczba stron: 344

Dr Michał Woźniak jest kierownikiem Centrum Amerykańskiego na Uniwersytecie Łódzkim-American Corner UŁ. Uzyskał tytuł doktora w obszarze nauk społecznych, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego w 2017 roku. Tematem rozprawy doktorskiej była „Polityka bezpieczeństwa USA w latach 2008-2016 i jej wpływ na bezpieczeństwo Polski”.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.