Rajd antyputinowskiej Rosji w Biełgorodzie

22 maja w rosyjskim regionie biełgorodzkim słychać było eksplozje, a później ukraińskie i rosyjskie media poinformowały, że w okolicy pojawili się rosyjscy ochotnicy. Główny Zarząd Wywiadowczy Ukrainy oświadczył, że na tym obszarze prowadzona jest operacja mająca na celu „utworzenie pasa bezpieczeństwa” wyłącznie z udziałem obywateli Rosji.

Fot. Physeters – Praca własna derivate of 2022 Russian invasion of Ukraine.svg od Viewsridge & Battle of Grayvoron.png od (G)jabz, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=132223027

Autor: Alisa Zełenska

W poniedziałek około godziny 11:50 kanały informacyjne zostały zalane doniesieniami o nalocie w Biełgorodzie. Lokalne kanały Telegram donosiły o operacjach dronów na ich niebie. Wcześniej znany rosyjski legion wojskowy Wolność Rosji poinformował na swoim Telegramie, że rozpoczął operację mającą na celu wyzwolenie rosyjskich terytoriów „od zombie Putina”. W komunikacie wezwano ludzi, aby nie panikowali i nie sprzeciwiali się legionowi. „Rosyjski Korpus Ochotniczy”, który prawdopodobnie podlega Głównemu Zarządowi Wywiadowczemu ukraińskiego Ministerstwa Obrony, również twierdził, że wkroczył na terytorium Rosji i prowadzi tam misje bojowe. RDC opublikowało kilka filmów przedstawiających bojowników na tle znaków drogowych w miejscowościach Lubimowka, Bezludowka, Czurowicze w obwodach białogrodzkim i briańskim.

Dziś Legion Wolności Rosji i Rosyjski Korpus Ochotniczy ogłosiły, że kontynuują operację „wyzwolenia” regionu Biełgorodu. Nie podały żadnych szczegółów, a rosyjskie media również milczą. Rano gubernator regionu, Wiaczesław Gładkow, poinformował o ostrzelaniu szeregu osad i aktywności „wrogich” samolotów bezzałogowych. Powiedział również o co najmniej 12 rannych cywilach i kontynuacji „operacji antyterrorystycznej”. Według niego operacja mopping-up trwa – mieszkańcy miasta Grajworon i ośmiu okolicznych wiosek zostali przesiedleni. Ponad 6000 osób zostało eksmitowanych z regionu Biełgorodu po ataku, a 14 miejscowości nie ma prądu.

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy, Andrij Jusow, powiedział, że ofensywę w regionie prowadzą wyłącznie obywatele Rosji. Wyzwalają oni swoje terytorium i tworzą „pas bezpieczeństwa”, aby chronić ukraińskich cywilów przed ostrzałem. Nazwał on tej rajd naturalną konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę. Ewakuacja rozpoczęła się teraz w obiekcie Belgorod-22 w regionie biełgorodzkim, gdzie Rosjanie przechowują amunicję do broni jądrowej.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed