Aleksandra Spancerska: Erdoğan stosuje strategię lawirowania pomiędzy Kijowem a Moskwą

Nie milkną doniesienia medialne związane ze wzrostem napięcia na linii Kijów-Moskwa. Pojawiają się pytania na temat jedności społeczności europejskiej oraz NATO. Warto zastanowić się jakie stanowisko wobec obecnych wydarzeń zajmuje Turcja – państwo, pozostające w dobrych relacjach zarówno z Ukrainą, jak i Rosją.

Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdoğan / fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volodymyr_Zelensky_and_Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan.jpg

Autor: Aleksandra Spancerska

W ostatnich tygodniach oczy społeczności międzynarodowej są skierowane ku Rosji, która swoimi żądaniami dąży do rewizji architektury bezpieczeństwa, skonstruowanej po zakończeniu zimnej wojny. Komentatorzy oraz analitycy zadają pytania dotyczące jedność społeczności europejskiej, a w swoich rozważaniach niewiele miejsca poświęcają Turcji – państwu, które próbuje odegrać rolę „honest brokera” w zaostrzającym się konflikcie pomiędzy Kijowem a Moskwą.

R.T. Erdoğan wielokrotnie udowodnił, że jest zaangażowany w umacnianie podmiotowości Kijowa na arenie międzynarodowej. Wyrazem tego było m.in. nieuznanie dokonanej przez Rosję aneksji Krymu, a także wzmacnianie potencjału obronnego Ukrainy. Turcy już w ubiegłym roku zaoferowali ofertę mediacji w kwestii normalizacji napięcia pomiędzy stronami, co spotkało się z niechętną odpowiedzią Rosjan. Dopiero 27 stycznia rzecznik Kremla ogłosił, że Władimir Putin zdecydował się zaakceptować zaproszenie R.T. Erdoğana i przyjedzie do Ankary, gdy pozwoli na to sytuacji epidemiologiczna oraz harmonogram.

Turcy w kontekście obecnych wydarzeń stosują strategię lawirowania pomiędzy Kijowem a Moskwą. Z jednej strony starają się  udowodnić swoją wartość w NATO i zaskarbić sobie przychylność Amerykanów, z drugiej zaś nie chcą ściągnąć na siebie gniewu Władimira Putina, który dobrze zna „piętę achillesową” Turków w Syrii (ewentualny atak sił Assada na prowincję Idlib, mógłby okazać bolesnym ciosem dla Erdoğana przed wyborami zaplanowanymi na 2023 rok).

3 lutego prezydent Turcji odwiedzi Kijów, a przywódcy państw będą uczestniczyć w obchodach 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, wówczas być może dowiemy co Turcy zaproponują Ukrainie i co na to wszystko odpowie Moskwa…

Aleksandra Spancerska – ekspertka ds. polityki wewnętrznej i zagranicznej Turcji, asystentka w Katedrze Teorii i Historii Stosunków na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, publicystka portalu „Obserwator Międzynarodowy”.

Aleksandra Spancerska
Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed