„Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych” [RECENZJA]

zrael i jego siły bezpieczeństwa fascynują ludzi na całym świecie. Powstała ogromna ilość książek omawiających tematykę Mossadu – cywilnego wywiadu Izraela, który obecnie otacza prawdziwa legenda. Za bezpieczeństwo państwa nie odpowiada jednak tylko ta instytucja, ale szereg innych wykorzystujących informacje pozyskane od Mossadu do działalności operacyjnej. To właśnie o ich najgłośniejszych operacjach opowiadają w książce „Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych” Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal. To ich druga książka. Pierwsza zatytułowana „Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb”.

 

pobrane (1)

Autor: dr Andrzej Kozłowski

Michael Bar-Zohar jest izraelskim historykiem oraz byłym politykiem, który zasiadał w lata 80. ubiegłego stulecia w Knesecie. Nissim Mishal jest jednym z najpopularniejszych dziennikarzy telewizyjnych w Izraelu. Ich najnowsza książka opowiada o trzydziestu operacjach Sajeratu Matkal, Szjetetu 13 oraz izraelskich sił specjalnych. Pogrupowane są one chronologicznie w rozdziałach, zaczynając od walki o niepodległość Izraela aż po czasy współczesne i rywalizację z Hamasem. Jedynym wyjątkiem łamiącym regułę chronologii jest rozdział pierwszy, w którym opisano operację w Entebbe, która do dziś pozostaje największym sukcesem jednostki Sajerat Matkal i najbardziej znaną operacją izraelskich jednostek specjalnych. Inne bardzo znane to kradzież okrętów od Francuzów, wciągniecie rosyjskich pilotów w pułapkę czy eliminacja terrorystów odpowiedzialnych za masakrę na olimpiadzie w Monachium. Pojawią się tutaj też mniej spektakularne wyczyny, które jednak nie są wcale mniej ważne. Chodzi tutaj chociażby o znalezienie nowego szlaku logistycznego dla oblężonych wojsk czy walki wojsk pancernych podczas wojny Jom Kipur.

Jest to ogromna zaleta książki, że nie ogranicza się tylko do operacji dokonywanych przez wojska lądowe, ale wspomina również wyczyny marynarki czy sił powietrznych. Ponadto, każdy rozdział zakończony jest komentarzem uczestników danej misji, co dodaje autentyczności narracji. Warto również wspomnieć, że bohaterami książki są najbardziej znaczące postacie w historii Izraela tacy jak Mosze Dajan, Ariel Szaron, bracia Benjamin i Jonathan Netanjahu czy Ehud Barak. Na końcu książki umieszczano leksykon głównych postaci, co pozwala się nie zgubić w gąszczu imion i nazwisk.

Zaletą książki jest również język, który jest bardzo łatwy w odbiorze. Czasem występuje duża liczba imion i nazwisk, ale z pomocą przychodzi leksykon głównych postaci. Jak zawsze na wysokości zadania stanęło wydawnictwo Rebis dostarczając książkę w twardej oprawie z piękną grafiką na okładce. Tekst został wydany na wysokiej jakości papierze i napisany wyraźną czcionką o odpowiedniej wielkości.

Do nielicznych wad tej książki można zaliczyć aspekty propagandowe, które niektórym czytelnikom mogą przeszkadzać. Autorzy podkreślają, jak IDF dbają o ograniczenie ofiar cywilnych i że nigdy nie popełniają zbrodni wojennych. Na szczęście takich wzmianek nie jest za dużo, więc nie jest to bardzo poważny mankament. Czasami też przydałoby się napisać trochę więcej na temat konkretnej operacji. Niestety parę stron poświęconych na przedstawienie niektórych historii to zdecydowanie za mało.

Książę mogę polecić wszystkim osobom zainteresowanym Izraelem, siłami specjalnymi oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem. To zdecydowanie nie jest kolejna opowieść o tych samych operacjach podejmowanych przez Izrael, tylko nowatorskim przedstawieniem operacji sił specjalnych i sił obrony Izraela.

Przygotował AK.

Tytuł oryginału: No mission is impossible
Data wydania 13 września 2016
ISBN 9788380620384
Liczba stron 476

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed