„Władimir Putin. Wywiad, którego nie było” [RECENZJA]

Rosja Putina to temat wielu książek, analiz, opracowań naukowych i dziennikarskich. W szczególności, po inwazji na Ukrainę zainteresowanie osobą rosyjskiego prezydenta i rosyjskiej polityki wzrosło.  Tej kwestii poświęcona jest też najnowsza książka Arlety Bojke zatytułowana „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”.

put

 

Autor: dr Andrzej Kozłowski

Autorka książki jest dziennikarką TVP, reporterką, która w latach 2010-2014 była korespondentką w Moskwie. W 2014 roku relacjonowała konflikt na Ukrainie, za co została uhonorowana Wiktorem. Jej bogate doświadczenie czyni ją odpowiednią osobą do napisania takiej książki.

Forma pracy jest nieszablonowa. Składa się ona z 10 rozdziałów, a każdy z nich stanowi oddzielne pytanie zadane Władymirowi Putinowi. Oczywiście, odpowiedź, która potem następuje nie została udzielona przez rosyjskiego prezydenta, tylko autorkę potraktowała je jako wstęp do analizy zarówno celów, które być może rosyjski prezydent zamierza osiągnąć jak i sytuacji, którą stworzył na Ukrainie i w Syrii. Bojke przyznaje we wstępie, że mimo starań o wywiad, rosyjski prezydent nigdy się nie zgodził na rozmowę z nią.

W ramach 10 rozdziałów dowiemy się o wojnie w Donbasie, aneksji Krymu, katastrofie w Smoleńsku, ale również o Kozakach czy też przyszłości Rosji bez Putina. Przy czym należy podkreślić, że analiza dokonana w książce nie jest typowo naukową analizą jakich powstały setki. W tym leży główna zaleta tej pracy, że Bojke nie ucieka od opisywania swoich emocji, a narracje tworzy często na podstawie rozmów z ludźmi, zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji. Przy czym nie boi się ona rozmawiać z dwiema stronami konfliktu, co pozytywnie wzbogaca narrację. Bardzo interesujące są również opisy groźnych sytuacji w trakcie pracy dziennikarza w obrębie konfliktu zbrojnego czy też poznanie pracy korespondenta w Moskwie.

Książkę czyta się bardzo dobrze, została napisana łatwym w odbiorze językiem. Nie występuje też natłok nazw własnych, który mógłby utrudnić lekturę tekstu.

Niektórzy mogą uznać za wadę, zbytnią emocjonalność przekazu i za mało tradycyjnej analizy, ale to nie było celem książki. Jest to raczej zbiór reportaży i jako taki powinien być rozpatrywany. Pochwalić również należy wydawnictwo PWN za przygotowanie książki na wysokim poziomie. Książka została wydana na dobre jakości papierze z przejrzystą, dobrze dobraną czcionką, która nie męczy oczu podczas czytania. Dodatkowo wzbogacona została o wiele ciekawych zdjęć ze zbioru autorki.

Podsumowując, książka Arlety Bojke „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było” to ciekawa, godna polecenia pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy zainteresowany współczesną Rosją i Ukrainą. Rzadko kiedy mamy do czynienia z pracą, która pozwala nam na przyjrzenie się sprawom politycznym z perspektywy zwykłych ludzi.

Autor: Arleta Bojke
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 10.02.2017

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed