Most Krymski ponownie uszkodzony – co z porozumieniem zbożowym?

W nocy 17 lipca doszło do eksplozji na Moście Krymskim (Kerczeńskim), który łączy Rosję z okupowanym Krymem. Zawaliły się co najmniej dwa przęsła. Jedna część mostu została zniszczona, a druga uszkodzona. Ruch na moście jest ograniczony. Rosyjscy okupanci szybko stwierdzili, że ruch na krymskim moście został wstrzymany z powodu „sytuacji awaryjnej w rejonie 145. filaru z Terytorium Krasnodarskiego”.

Most Krymski / fot. Администрация Президента России – http://kremlin.ru/events/president/news/62388/photos/62665, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85184087

Autor: Alisa Zełenska

Szef okupowanego rządu Krymu, Siergiej Aksjonow, wezwał wszystkich do „powstrzymania się od podróżowania przez Most Krymski i, ze względów bezpieczeństwa, wybrania alternatywnej trasy lądowej przez 'nowe regiony'”. Rosyjski Komitet Śledczy stwierdził, że atak na most został przeprowadzony przez ukraińskie służby specjalne. Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny powiedział, że most został zaatakowany przez dwa drony naziemne.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie skomentowała jeszcze oficjalnie zawalenia się przęsła krymskiego mostu. W tym samym czasie kanał Telegram służby opublikował żartobliwą wiadomość: „Słowiku, drogi bracie, most znowu zasnął… I raz… dwa razy! P.S. Muzyka jest ludowa. Słowa – SBU”, co może wskazywać na możliwy udział SBU w tych wydarzeniach. Podobna wiadomość została opublikowana przez SBU 8 października 2022 r., kiedy Most Krymski został po raz pierwszy uszkodzony, rzekomo w wyniku wybuchu ciężarówki. W tym czasie SBU sparafrazowała również słynnego ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenkę: „Jest świt, most pięknie płonie; Słowik spotyka SBU na Krymie”. Źródła donoszą, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy stała za zamachem bombowym na krymski most w dniu 8 października 2022 roku.

Wcześniej szef SBU Wasyl Maliuk powiedział, że most był uzasadnionym celem dla Ukrainy i obiecał podzielić się szczegółami unikalnych operacji specjalnych po zwycięstwie.

W następstwie tej wiadomości kierownictwo Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że „umowa zbożowa” z udziałem Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ, która zapewnia bezpieczny korytarz morski dla ładunków rolnych, w tym zboża, z Ukrainy podczas wojny, została zawieszona. Zostało to ogłoszone przez sekretarza prasowego prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa. Według Pieskowa Rosja natychmiast powróci do umowy, gdy tylko umowa dotycząca Moskwy zostanie wypełniona. Nie sprecyzował, które. Według rzecznika, stanowisko Moskwy w sprawie umowy zbożowej zostało ogłoszone przed atakiem na most krymski, a atak terrorystyczny nie będzie miał na nie wpływu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij zareagował na zawieszenie przez Rosję umowy zbożowej:

„Mieliśmy dwa porozumienia: Ukraina, Turcja, ONZ; druga umowa to Rosja, Turcja, ONZ. Dlatego, kiedy Rosja mówi, że przestaje, łamie swoje umowy z Sekretarzem Generalnym ONZ Guterresem i prezydentem Erdoganem. Nie z nami. Nie mieliśmy z nimi żadnych umów” – powiedział.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed