Dzień Ukraińskich Ochotników

Dziś, 14 marca, przypada Dzień Ukraińskich Ochotników. To dzień tych, którzy na wezwanie serca zdecydowali się bronić swojej ojczyzny, pozostawiając za sobą cywilne życie, których czyny, czasem bohaterskie, czasem nawet nikomu nieznane. To dzień prawdziwej odwagi i patriotyzmu. Każdy z nich jest godnym synem i córką swojego kraju, a państwo jest z nich ogromnie dumne.

Gwardia Narodowa Ukrainy / fot. Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116844548

Autor: Alisa Zełenska

Data Dnia Ochotników, 14 marca, została wybrana na cześć wydarzeń z 2014 roku. Marzec 2014 roku przeszedł do współczesnej historii Ukrainy z powodu faktycznej i w pełni nielegalnej aneksji półwyspu krymskiego przez Federację Rosyjską. W tym samym czasie na południowo-wschodnich terenach Ukrainy aktywnie odbywały się prorosyjskie wiece wzywające do secesji od Ukrainy i przyłączenia do Rosji, zajęcia budynków administracyjnych i podniesienia rosyjskich flag. Mając świadomość ryzyka inwazji na kontynentalną część Ukrainy i pragnąc chronić niepodległość i integralność terytorialną naszego kraju, w marcu 2014 roku przy kierownictwie Samoobrony Majdanu został utworzony pierwszy ochotniczy batalion Gwardii Narodowej, którego zadaniem jest ochrona niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej państwa. Żołnierze przeszli trzy tygodnie szkolenia i wyruszyli bronić wschodu Ukrainy przed agresorem. Ruch ochotniczy nadal się rozwijał i budował swoją siłę. Do końca 2014 roku w ATO (Operacja Antyterrorystyczna) uczestniczyło już około 40 batalionów ochotniczych, z których większość powstała na bazie organów ścigania, takich jak Siły Zbrojne, Gwardia Narodowa czy MSW. Wszystkie one odegrały ważną rolę w obronie Ukrainy, zwłaszcza w początkowej fazie wojny. Dziś mija 384 dzień wojny Rosji z Ukrainą, a na ochotnika zgłosiły się dziesiątki tysięcy osób.

Prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował wszystkim zaangażowanym w święto. Pokazał też w mediach społecznościowych nowe zdjęcia ukraińskich obrońców. „Ukraińscy ochotnicy, którzy na wezwanie serca stanęli w obronie niepodległości naszego kraju i godnie bronią Ukrainy razem ze wszystkimi żołnierzami naszych sił obrony i bezpieczeństwa” – napisał prezydent. W przeszłości ukraińscy ochotnicy byli ludźmi różnych profesji, o różnych ścieżkach życiowych i historiach. Dziś są bohaterskimi wojownikami. I z pewnością nadejdzie czas, kiedy staną się ukraińskimi zwycięzcami – powiedział Zełenski.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed