Morderstwo jeńca wojennego

Wczoraj w mediach społecznościowych i w mediach tradycyjnych ukazał się materiał wideo z rozstrzelania żołnierza Sił Zbrojnych Ukrainy, który został zamordowany przez rosyjskich okupantów po tym, jak powiedział „Chwała Ukrainie!”.

Zarejestrowany moment tuż przed rozstrzelaniem jeńca wojennego / z: https://www.facebook.com/photo?fbid=5792281717537068&set=a.336672343098060

Autor: Alisa Zełenska

Głos lektora mówi: „Zdejmij to” i kamera idzie w górę. Żołnierz mówi: „Chwała Ukrainie!”, po czym zostaje zastrzelony i upada. Głos lektora wypowiada przekleństwa w języku rosyjskim. Zabicie jeńca to kolejna zbrodnia wojenna popełniona przez Rosjan. Jest elementem świadomej polityki terroru, którą kremlowska propaganda wybiela mitami o „nazistach”.

Po opublikowaniu filmu aktywnie wypowiedziały się władze Ukrainy. Zareagował komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Dmytro Łubica. Nazwał to pogwałceniem konwencji genewskich i „przejawem niskości i podłości”. Rzecznik powiedział, że przesłał już to nagranie partnerom międzynarodowym i kolegom rzecznikom z różnych krajów jako dowód na kolejną zbrodnię wojenną Rosji. Główny dyrekcja śledcza SBU wszczęła śledztwo w sprawie zastrzelenia nieuzbrojonego jeńca wojennego. Postępowanie karne toczy się z części 2 artykułu 438 Kodeksu Karnego („Naruszenie praw i zwyczajów wojennych”). „Nawet wojna ma swoje prawa. Istnieją normy prawa międzynarodowego, które zbrodniczy reżim rosyjski systematycznie lekceważy. Ale prędzej czy później nastąpi kara za zbrodnię. Wszyscy zaangażowani odpowiedzą przed prawem” – powiedział ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu po 376. dniu wojny obiecał, że mordercy jeńca wojennego zostaną znalezieni. „Dziś pojawiło się wideo, na którym okupanci brutalnie mordują wojownika, który odważnie powiedział w ich oczach „Chwała Ukrainie!”. Chcę, abyśmy wszyscy razem, w jedności, odpowiedzieli na jego słowa: „Chwała Bohaterowi! Chwała bohaterom! Chwała Ukrainie!”. I znajdziemy morderców. Dziękuję wszystkim, którzy są teraz w walce o Ukrainę! Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Ukrainie! Wieczna pamięć i szacunek dla wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność dla naszego narodu! Wieczna pamięć i szacunek dla wszystkich ukraińskich bohaterów różnych czasów, którzy marzyli i walczyli o wolność dla Ukrainy! Ukraina zwycięży!”

Równolegle Ukraińcy na swoich stronach w mediach społecznościowych zaczęli reagować na zamordowanego jeńca wojennego, rozpowszechniając hasło „Chwała bohaterom!”.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed