Ataki na szpitale? Rada Bezpieczeństwa ONZ zabrała głos w sprawie Strefy Gazy [PODCAST]

Kampania Izraelskich Sił Obronnych w Strefie Gazy trwa już od ponad miesiąca. Walkom towarzyszą potencjalnie poważne konsekwencje natury prawnej, związane z klasyfikacją celów, dobrem środków walki, a ostatnio z przypadkami prowadzenia działań zbrojnych wokół infrastruktury medycznej. Najnowszy odcinek podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” przybliża aspekty prawne dotyczące ochrony placówek służby zdrowia w konflikcie zbrojnym oraz komentuje najnowszą rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 15 listopada, która wzywa strony konfliktu do „humanitarnej pauzy”. 21 listopada Izrael zgodził się na zawieszenie broni w starciu z Hamasem w zamian za uwolnienie izraelskich zakładników.

W odcinku również komentarz co do decyzji z 17 listopada pięciu państw tzw. Globalnego Południa – Bangladesz, Boliwia, Dżibuti, Komory oraz RPA – które zwróciły się do Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w celu podjęcia postępowania karnego w sytuacji Palestyny.

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski. Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed