Prof. Jacek Izydorczyk: Polska i Japonia – historia i teraźniejszość [WIDEO]

„Polskę i Japonię dzielą tysiące kilometrów i wiele różnic kulturowych, ale miłość do ojczyzny cenimy tak samo wysoko. Pierwsze polskie słowo, jakie zobaczyłem w Japonii to „przeznaczenie”. Było zapisane na tablicy na Uniwersytecie w Kiusiu. Z kolei urząd ambasadora w Japonii objąłem 24 maja, czyli w ten sam dzień, kiedy powołano Uniwersytet Łódzki. Nie jestem człowiekiem zabobonnym, ale wtedy w to przeznaczenie uwierzyłem” – mówi prof. Jacek Izydorczyk. Ale to nie koniec wymiarów stosunków polsko-japońskich. Przede wszystkim w tym roku obchodzimy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Zapis wykładu prof. Jacka Izydorczyka

Wykład wygłosił prof. Jacek Izydorczyk, doktor habilitowany nauk prawnych i adwokat, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/20 na Uniwersytecie Łódzkim. Prof. Izydorczyk – miłośnik i fascynat Japonii, przez ostatnie 2 lata (2017-2019) był ambasadorem RP w tym kraju. W latach 2012-2016 oraz 2016-2020 rzecznik dyscyplinarny do spraw nauczyciel akademickich UŁ.

Źródło: Centrum Promocji UŁ.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed