Turcja: Szefowa opozycji skazana – „odwet” za zwycięstwo w Stambule?

Prokurator domagał się kary siedemnastu lat pozbawienia wolności dla Canan Kaftancıoğlu, która przyczyniła się do sukcesu opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) i Ekrema İmamoğlu w powtórzonych wyborach samorządowych z 23 czerwca 2019 roku. Została ona oskarżona o rozpowszechnianie terrorystycznej propagandy, obrażanie instytucji publicznych w tym głowy państwa i skazana na dziewięć lat i osiem miesięcy więzienia. Obecnie pozostaje na wolności do czasu ogłoszenia wyroku przez sąd apelacyjny.

Canan Kaftancıoğlu / fot. Twitter

Autor: Aleksandra Spancerska

Przedmiotem dochodzenia wszczętego przeciwko szefowej Republikańskiej Partii Ludowej w Stambule jest jej aktywność w mediach społecznościowych z okresu 2012-2017. Wówczas Canan Kaftancıoğlu odniosła się między innymi do zabójstwa trzech kurdyjskich aktywistek z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Paryżu w 2013 roku, w które zamieszana miała być Narodowa Agencja Wywiadowcza (MİT), a także w jednym z wpisów na Twiterrze poruszyła kontrowersyjną kwestię ludobójstwa Ormian z okresu pierwszej wojny światowej.

Szef partii CHP Kemal Kılıçdaroğlu, wskazuje że wyrok skazujący wobec Kaftancıoğlu to „zemsta” za przegraną Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Stambule oraz w innych ważnych miastach w Turcji. W swojej wypowiedzi wyznał rozżalony: „Nie ma sprawiedliwości w tym kraju. Kiedy sędzia podejmując swoją decyzje, nie kieruje się swoim rozumem ale pałacem prezydenckim”. W podobnym tonie wypowiada się sama oskarżona w słowach: „(…) W tym kraju, decyzje sądu nie są podejmowane zgodnie z prawem; prawo jest stanowione zgodnie z wyrokiem który chce wydać rząd”.

Zwycięstwo opozycji w Stambule, w którym Ekrem İmamoğlu pokonał kandydata Sojuszu Ludu (Cumhur İttifakı) i jednocześnie byłego premier Turcji – Binalego Yıldırıma, zjednało Canan Kaftancıoğlu przychylność użytkowników tureckich mediów społecznościowych którzy spopularyzowali hasztagi #CananKaftancıoğluYalnızDeğildir („Canan Kaftancıoğlu nie jest sama”), #TurkiyeSeninleCananBaskan („Turcja jest z Tobą szefowo Canan”). We wpisach internautów pojawia się także hasło:  „Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu!” – „Nigdy nie będziesz szła sama, Canan Kaftancıoğlu”.

Jak interpretować wyrok przeciwko Canan Kaftancıoğlu?

Wyrok na szefową opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej w Stambule to kolejny przykład wskazujący na działanie aparatu państowowego, którego celem jest osłabienie wpływów legalnej opozycji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że elektorat Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) w znacznym stopniu przycznił się do zwycięstwa Ekrema İmamoğlu w powtórzonych wyborach  samorządowych w Stambule. Lider HDP Selahattin Demirtaş od października 2016 roku przebywa w więzieniu, a Ekrem İmamoğlu – burmistrz największej tureckiej aglomeracji odpowiadając na jedno z pytań dziennikarki, wyraził chęć spotkania z liderem prokurdyjskiego ugrupowania.

Przypomnijmy, że w Turcji przedmiotem licznych kontrowersji, a także źródłem napięcia w relacjach Turcji z Unią Europejską w dalszym ciągu pozostaje artykuł 301 tureckiego kodeksu karnego, według którego „znieważanie tureckości jest przestępstwem”. W 2008 roku parlament zastąpił wprawdzie wyrażenie „znieważanie tureckości” sformułowaniem „znieważenie narodu tureckiego” jednak sposób interpretacji tego zapisu nadal pozostaje w gestii sądów podporządkowanych władzy AKP. Ponadto innym narzędziem w sposób partykularny wykorzystywanym do zwalczania oponentów politycznych jest ustawa antyterrorystyczna z 1991 roku, jest ona zapisem prawnym, który wielokrotnie używany był przeciwko sympatykom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) a także osobom powiazanym z ruchem F. Gülena – islamskiego kaznodziei i dawnego współpracownika Recepa Tayyip Erdoğana, oskarżonego przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu z lipca 2016 roku.

Aleksandra Spancerska – absolwentka stosunków międzynarodowych oraz międzynarodowych studiów kulturowych, a także doktorantka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed