„Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”. Polecamy reportaż Tomasza Grzywaczewskiego [NASZ PATRONAT]

Nakładem Wydawnictwa Czarne na rynku wydawniczym ukazuje się właśnie najnowsza książka Tomasza Grzywaczewskiego, dziennikarza i reportażysty, pt.: „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”. To fascynująca podróż przez parapaństwa w przestrzeni poradzieckiej: Naddniestrze, Abchazję czy tzw. republiki ludowe Donbasu – a w tle nad nimi rozpościera się długi cień Kremla. Portal Obserwator Międzynarodowy jest jednym z patronów medialnych tej książki.

Tomasz Grzywaczewski / fot. materiały prasowe

Autor: dr Tomasz Lachowski

Najnowsza książka Tomasza Grzywaczewskiego jest fascynującą podróżą przez państwa-widma w przestrzeni poradzieckiej – Naddniestrze, Abchazję, Górski Karabach czy tzw. ludowe republiki Donbasu, nad którymi od samego „powstania” rozpościera się długi cień Kremla. Nazwy parapaństw, które jeszcze do niedawna były prawie całkowicie nieznane opinii publicznej w Polsce, dziś są jednym z instrumentów polityki zewnętrznej Federacji Rosyjskiej. Bez wątpienia, właśnie m.in. dzięki takim quasi-państwom, Kreml dąży do odzyskania pełnej kontroli nad dawnymi republikami związkowymi. Tworzenie przy pomocy Moskwy Naddniestrza na początku lat 90. XX w., utrzymywanie przez lata wpływów rosyjskich w Abchazji czy Osetii Południowej czy wsparcie „powstania” Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych w ramach agresji na Ukrainę od 2014 r., ma na celu odciągnięcie Mołdawii, Gruzji czy Ukrainy od świata zachodniego. Grzywaczewski wraz z bohaterami swoich reportaży nie tylko odsłania mechanizmy funkcjonowania parapaństw, ale przede wszystkim przybliża wymiar codziennego życia mieszkańców obszarów, których formalnie nie znajdziemy na mapie politycznej świata.

Co ważne, autor „Granic marzeń” jest nie tylko świetnym i wnikliwym reportażystą, ale także badaczem prawa międzynarodowego, analizującym naukowo właśnie tematykę państw nieuznawanych. To istotne, ponieważ potrafi sprawnie oddzielić ideologiczne czy polityczne narracje zasłyszane w poszczególnych parapaństwach od twardych regulacji prawa międzynarodowego, jasno zabraniających uznawać takie twory jak Naddniestrze, Abchazja czy – tym bardziej – tzw. ludowe republiki Donbasu.

Najnowsza książka Tomasza Grzywaczewskiego to bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla wszystkich zajmujących się zawodowo tematyką wschodnią (przestrzenią poradziecką), jak i po prostu interesujących się państwami leżącymi przecież tak niedaleko – ledwie kilkaset kilometrów od wschodniej granicy Polski.

Strona książki

A co o książce i zawartych w niej historiach mówi sam autor? Wypowiedź Tomasza Grzywaczewskiego w cyklu „Komentarze Uniwersytetu Łódzkiego”.

 

Tomasz Lachowski

Prawnik, dziennikarz, doktor nauk prawnych, redaktor naczelny magazynu i portalu "Obserwator Międzynarodowy"; adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych (Uniwersytet Łódzki).

No Comments Yet

Comments are closed