Rosja nadal atakuje pociskami manewrującymi i dronami w różnych regionach Ukrainy

Rosyjskie zapasy broni precyzyjnej wyczerpują się – przynajmniej tak twierdzą eksperci. Okupanci jednak nadal atakują pociskami manewrującymi i dronami w różnych regionach Ukrainy, a niepokój Ukraińców jest w tej chwili porównywalny z okresem po 24 lutego br.

Jeden z budynków mieszkalnych w Zaporożu po rosyjskim ostrzale / fot. Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123839170

Autor: Alisa Zełenska

Około 30% infrastruktury energetycznej Ukrainy zostało trafionych w ciągu trzech dni ostrzału, o czym poinformował minister energetyki, Herman Hałuszczenko. Wezwał międzynarodowych partnerów do zapewnienia „systemów obrony powietrznej, które naprawdę mogłyby pomóc Ukrainie chronić jej infrastrukturę”. Premier Ukrainy Denys Szmyhal wskazał, że w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych ucierpiały obiekty infrastruktury energetycznej w jedenastu obwodach Ukrainy i w mieście Kijów. Dostawy energii są zakłócone praktycznie w całym kraju. W ośmiu regionach wystąpiły również problemy z zaopatrzeniem w wodę. W tej chwili w wyniku rosyjskiej agresji ukraiński system wodociągowy poniósł straty w wysokości ponad 6 miliardów dolarów.

W Kijowie i regionie zostaną wprowadzone harmonogramy awaryjnych wyłączeń zasilania dla konsumentów w związku z tym, że rosyjscy najeźdźcy uszkodzili obiekty infrastruktury krytycznej stolicy i regionu. Zastosowanie przymusowego ograniczenia konsumpcji wystąpi również w regionach Charkowa, Połtawy i Sum. W szczególności zaleca się wyłączenie urządzeń zużywających dużo energii elektrycznej, takich jak kotły i grzejniki elektryczne, a także zaopatrzenie w wodę pitną i żywność. Zaleca się ładowanie telefonów, przygotowanie powerbanków i latarek. Służby nie planują wyłączać obiektów infrastruktury krytycznej, takich jak metro, sieć wodociągowa czy szpitale.

Wczoraj rosyjskie wojsko uderzyło w infrastrukturę energetyczną obwodów dniepropietrowskiego i sumskiego. Rosja ostrzelała podstację „Dniepr”. Z tego powodu linia komunikacyjna ZAES-Dniepr została awaryjnie wyłączona. Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest całkowicie pozbawiona zasilania. Następnie generatory diesla włączyły się automatycznie. Enerhoatom przygotował i wysłał kolejną partię oleju napędowego do ZAES, ale strona rosyjska nie przepuszcza kolumny samochodów instytucji.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed