Ukraiński AN-26 został strącony

Podczas gdy ukraińskie wojsko wychodzi na nocne polowanie na rosyjskich bandytów, my zrobimy krótki przegląd wiadomości o obecnej sytuacji w Ukrainie. Dzisiaj o godzinie 09.00 w rejonie Michajłówki w rejonie Zaporoża został strącony samolot AN-26, który według wstępnych informacji należał do Ukrainy. Samolot wykonywał lot techniczny. Wiadomo, że jedna osoba zginęła a dwie są ranne. Według wstępnych i jeszcze niepotwierdzonych informacji w samolocie zapalił się silnik.

Zdjęcie: Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy

Autor: Alisa Zełenska

21 kwietnia armia rosyjska dokonała uderzenia rakietowego na Zaporoże. Fala uderzeniowa po ataku i gruz wybiły okna w czterech wagonach pociągu relacji Zaporoże-Lwów. Nie ma ofiar, pociąg mógł pćjechał dalej.

Cały świat dowiedział się o mieście Mariupol i krytycznej sytuacji w Azowstalu. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że niezbędne dostawy do Mariupola odbywały się za pomocą helikopterów – obrońcy miasta prosili tylko o amunicję. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapewnia też, że dla pomocy mieszkańcom i obrońcom miasta robi się wszystko, co jest możliwe i niemożliwe. „Uwierz mi, gdyby istniała co najmniej jedna fizyczna możliwość rozwiązania tego problemu, rozwiązalibyśmy go” – podsumował. Sytuacja z wodą, jedzeniem i lekami w rejonie huty „Azowstal” w Mariupolu jest krytyczna, mówi jeden z funkcjonariuszy straży granicznej, który tam przebywa. Wzdłuż obwodu fabryki, w której koncentrują się ukraińskie siły obronne w Mariupolu, trwają ciężkie walki — armia rosyjska używa całej dostępnej broni. Straż Graniczna mówi – ukraińskie wojsko jest gotowe do ewakuacji z „Azowstali” pod warunkiem uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od zagranicznych światowych przywódców: „czekamy, że oprócz heroizacji nas, zostaną podjęte jakieś decyzje„. Unia Europejska zareagowała na trudną sytuację w Mariupolu, domagając się otwarcia korytarzy humanitarnych z rejonu „Azowstali” i innych części miasta do innych części Ukrainy.

W nocy rosyjskie wojsko ostrzelało Słowiańsk prawdopodobnie amunicją kasetową. Uszkodzone są wieżowce, domy prywatne, szkoła, sklep i przystanki pojazdów. Rosja zapowiedziała, że „podczas drugiej fazy operacji specjalnej „planuje ustanowić pełną kontrolę nad Donbasem i Ukrainą Południową, zapewniając korytarz na Krym i wyjście do Naddniestrza, gdzie „zauważono fakty ucisku ludności rosyjskojęzycznej.” Okupanci kontynuują częściowe blokowanie Charkowa, próbują przeprowadzić klęskę ogniową jednostek naszych wojsk i obiektów infrastruktury krytycznej. Od 23 kwietnia wojsko Federacji Rosyjskiej przejęło pełną kontrolę nad Oleszkami. Teraz szukają, kandydata na prorosyjskiego mera miasta. Nie podano jeszcze nazwisk. Po rosyjskim ataku na linię wysokiego napięcia w całym Siewierodoniecku zgasło światło.

Są też jednak dobre wiadomości. Od poniedziałku 25 kwietnia we wszystkich domach w Irpieniu będzie prąd. Również w przyszłym tygodniu planuje się wznowić dostawy wody w całym mieście oraz uruchomić kanalizację, a także połączenie mobilne.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed