Rosja przygotowuje się do nowego etapu wojny z Ukrainą

Rosja przygotowuje się do nowego etapu wojny z Ukrainą, w której chce użyć znacznie więcej sprzętu niż podczas ataku, który nastąpił 24 lutego i w dniach następnych. Wróg popełnił wszystkie możliwe błędy podczas pierwszej fazy wojny. Fałszywa ocena sytuacji, słaba koordynacja, brak jasnych zadań, słabe zaopatrzenie. Część tych błędów przeciwnik wciąż próbuje uwzględnić i naprawić swoje postępowanie już teraz.

Na wschodzie Ukrainy wciąż trwają ciężkie walki / fot. https://twitter.com/tsnua/status/1513567595370213377/photo/1

Autor: Alisa Zełenska

Do tej pory ukraińscy stróże prawa potwierdzili śmierć 1222 mieszkańców kijowszczyzny z rąk rosyjskich okupantów – powiedziała Prokurator Generalna Iryna Wenedyktowa. Z państwowego funduszu rezerw przekazano pierwszy miliard hrywien na odbudowę terenów wyzwolonych od wojsk rosyjskich: 400 milionów hrywien dla obwodu kijowskiego, 250 milionów dla obwodów czernihowskiego i sumskiego oraz 100 milionów dla żytomierszczyzny. Środki zostaną przeznaczone na naprawę sieci inżynieryjnych i systemów odzyskiwania ciepła, gazu, wody oraz energii elektrycznej. Również na demontaż zniszczeń, naprawę dachów, wymianę okien i drzwi, likwidację dziur w drogach i inne potrzeby o znaczeniu priorytetowym.

Rosyjska armia kontynuuje tworzenie zgrupowania wojsk do działań ofensywnych na kierunku słobożańskim. Przypuszczalnie w najbliższych dniach agresorzy będą próbować wznowić atak. Nie wyklucza się możliwości przeprowadzania przez okupantów prowokacji na terenie nieuznawanego Naddniestrza w celu oskarżenia Ukrainy o agresję wobec sąsiedniego państwa. Rosja będzie nadal atakować obiekty infrastruktury transportowej w Ukrainie, aby zakłócić dostawy towarów do miejsc walki, nadal częściowo blokowany jest Charków. Wciąż trwa ostrzał artyleryjski niektórych obszarów miasta. W wyniku ostrzału obwodu charkowskiego w niedzielę zginęło 10 osób, w tym jedno dziecko, a kolejne 11 osób zostało rannych.

W kierunku Doniecka główny wysiłek Rosji nadal koncentruje się na przejęciu kontroli nad Popasną, znajdującą się przy granicy obwodu ługańskiego. Ponadto, rosyjscy okupanci po raz drugi znaleźli się w składzie kwasu azotowego w pobliżu miejscowości Rubiżne, ponownie powodując zagrożenie chemiczne dla całego pobliskiego obszaru. Warto przypomnieć również, że Mariupol jest nadal niemal pod pełną kontrolą Rosjan. W Mariupolu, przy wsparciu artylerii i lotnictwa, okupanci kontynuują działania szturmowe w rejonach fabryki „Azowstal” i portu morskiego. Na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego obrońcy Ukrainy w ciągu ostatniego dnia odparli cztery ataki wroga, zniszczyli 5 czołgów, 8 jednostek opancerzonych, 6 jednostek pojazdów i 8 systemów artyleryjskich wroga.

Wojska rosyjskie obsługują dziś dwa główne kierunki. Część armii będzie próbować nacierać na Słowiańsk, a druga część postara się odciąć linię Słowiańsk – Kramatorsk i jednocześnie osłaniać ugrupowanie, które według planów nacierać ma na Słowiańsk. W Dnieprze były trzy loty rakietowe na teren lotniska w centrum regionalnym. Zniszczona została również Infrastruktura obok lotniska. Pięciu pracowników zostało rannych. Eksperci wojskowi wskazują, że miasto Dniepr będzie nadal atakowane, ponieważ uważane jest za główny ukraiński przyczółek, z którego siły mogą uderzyć na flankę wschodniej. Pomimo bardzo trudnej sytuacji coraz więcej Ukraińców decyduje się na powrót do domu z zagranicy. Około 25-30 tysięcy ludzi codziennie wjeżdża na terytorium Ukrainy, jak podała państwowa służba graniczna.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed