Dziś Mikołajem jest każdy żołnierz

6 grudnia Ukraina obchodzi Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy – Dzień Niezłomnych, Dzień Stalowych Ludzi. 32 lata temu, właśnie 6 grudnia, ukraiński parlament przyjął ustawę o Siłach Zbrojnych Ukrainy jako „formacji wojskowej”. Dziś Mikołajem jest każdy żołnierz ukraińskiego wojska.

Fot. Alex Blokha – Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121665970

Autor: Alisa Zełenska

Zgodnie z konstytucją, armia jest odpowiedzialna za obronę kraju, ochronę jego integralności terytorialnej, suwerenności i nienaruszalności. Istnieją trzy główne gałęzie Sił Zbrojnych Ukrainy: Siły Lądowe, Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna. Istnieją również oddzielne oddziały Sił Zbrojnych: Powietrzne Siły Szturmowe, Siły Łączności i Cyberbezpieczeństwa, Siły Operacji Specjalnych, Siły Obrony Terytorialnej, Siły Medyczne, Siły Wsparcia i Siły Logistyczne. Każda gałąź Sił Zbrojnych ma swoje własne święto zawodowe, ale 6 grudnia jednoczy wszystkich ukraińskich żołnierzy i kobiety.

Po raz pierwszy od uzyskania niepodległości w tym dniu obchodzony jest Dzień Świętego Mikołaja (zgodnie z nowym kalendarzem juliańskim, który przyjęła Ukraińska Cerkiew Prawosławna). Prezydent Wołodymyr Zełenski pogratulował Siłom Zbrojnym Ukrainy z okazji święta. Pozdrowienia zamieścił w mediach społecznościowych. „Dziś większość z nas ma możliwość życia, pracy w naszych miastach, chodzenia po ulicach. Jesteśmy w ruchu. Bez względu na to, jak trudne to będzie, dotrzemy do naszych granic, do naszych ludzi… Wbrew wszelkim przeciwnościom, razem z wami i dzięki wam – naszym ludziom, Siłom Zbrojnym Ukrainy” – powiedział Zełenski. „Męstwo, odwaga, poświęcenie naszych żołnierzy – bohaterów w każdym wieku, z różnych regionów Ukrainy – pozwala naszemu państwu stać, walczyć, reagować na wroga i odnosić sukcesy w bitwach, w obronie Ukraińców. Pamiętamy o tym i dziękujemy wszystkim obrońcom Ukrainy” – wskazał ukraiński prezydent.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny również pogratulował żołnierzom z okazji ich święta zawodowego. Zaluzhnyi podkreślił, że to ukraińscy wojskowi, niezależnie od rangi i stanowiska, „stoją za przyszłością naszych dzieci”. „Właśnie o to walczymy, nie mając prawa do porażki. Jestem dumny z każdego, kto jest dziś w Siłach Zbrojnych. Ukraina się nie poddaje – dzięki wam. I dzięki wam wciąż przekonuję się, że bez względu na to, jak jest ciężko, na pewno nie będziemy się wstydzić!” – powiedział Naczelny Dowódca.

Siły Zbrojne Ukrainy są silną tarczą i uderzającym mieczem. Odważni żołnierze ukraińskiej armii, najlepsi synowie i córki narodu ukraińskiego, trzymają się mocno przed atakiem wroga i bezlitośnie go pokonują, stale przybliżając zwycięstwo.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed