Wołodymyr Zełenski: kolejne „Borodzianki” mogą istotnie utrudnić negocjacje między Kijowem a Moskwą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjskie działanie zmierzające do zniszczenia ukraińskich obrońców w Mariupolu utrudnią negocjacje z Kremlem. „Mariupol może być jak dziesięć Borodzianek i chcę powiedzieć, że pokonanie naszego wojska może położyć kres wszystkim negocjacjom. Przede wszystkim wprowadzić impas – ponieważ nie handlujemy terytoriami i naszymi ludźmi. A im więcej będzie Borodzianek, tym trudniej będzie o porozumienie” – wskazał. Zełenski dodał również, że Ukraina próbuje ewakuować kobiety, dzieci i rannych wojskowych z Mariupola, ale Rosjanie blokują korytarze humanitarne.

Wołodymyr Zełenski / źródło: President Of Ukraine from Україна – Responsibility for war crimes of the Russian military is inevitable – address by the President of Ukraine., PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116104941

Autor: Alisa Zełenska

Rosyjskie wojsko chce zamknąć Mariupol do 18 kwietnia. Radny mera miasta, Petro Andryszczenko, ostrzega, że bandyci planują przeprowadzić filtrację wszystkich mężczyzn, aby część z nich zmobilizować do rosyjskiej armii. „Okupanci informują, że od poniedziałku planowane jest ostateczne zamknięcie nie tylko miasta dla wjazdu i wyjazdu dla wszystkich, ale będzie obowiązywał zakaz poruszania się po dzielnicach przez tydzień. W tym czasie zostanie przeprowadzone filtrowanie wszystkich mężczyzn pozostających w mieście. W tym celu zostaną przeniesieni do Nowoazowska” – informuje Andryszczenko. „Część ludzi planują zmobilizować do rosyjskiego korpusu okupacyjnego, część poprzez przymus wysłać do oczyszczenia gruzów, a tych, którzy są dysfunkcyjni, odizolować”. Co więcej, w Mariupolu okupanci obiecują wydać jedzenie mieszkańcom, jeśli będą wykonywać pracę przy rozbieraniu gruzów. Rosjanie próbują zrobić z miasta, które jest obecnie w blokadzie, jeden duży obóz pracy. „Putin, wierny zwolennik Hitlera i Stalina, realizuje swoje przewrotne marzenia w Mariupolu. Ludobójstwo, krematoria, getta, a teraz GUŁAG. To wszystko widzimy w mieście właśnie teraz” – informuje Rada Miasta.

Wielu zastanawia się, jakie mogą być opcje przywrócenia drożności dla Mariupolu. Opcja numer jeden to szybki marsz ukraińskich wojsk z Zaporoża. Następnie jednak wojsko musi wykonać rzut przez step, który jest doskonale pokryty przez wrogą artylerię, lotnictwo i marynarkę wojenną. Nawet jeśli ukraińskie wojska przebiją się do Mariupola, to będą musiały jednak powrócić, a to według szacunków ekspertów oznacza straty w wysokości 80-100% składu osobowego.

Opcja numer dwa. Strona ukraińska zdoła zebrać ogromne siły i rozpocząć szeroko zakrojoną operację ofensywną na kierunku Chersonia i Melitopolu. Prawdopodobieństwo powodzenia operacji wynosi 50%. Liczba strat – również około 50%. W przypadku niepowodzenia operacji wróg będzie mógł następnie przejść do ofensywy i zdobyć Mikołajów, a dalej ruszyć na Odessę, Krzywy Róg czy Zaporoże. W przypadku upadku tych miast, Ukraina może niebezpiecznie zbliżyć się do kapitulacji.

Z dobrych wiadomości z frontu, warto podkreślić zatopienie „Mokswy”, okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej po uderzeniu ukraińskimi rakietami „Neptun”. Taka sytuacja to pierwszy przypadek od 40 lat, kiedy brytyjska torpeda zatopiła argentyński krążownik podczas wojny o Falklandy w 1982 roku. Krążownik „Moskwa” stał się największą stratą wojskową Rosji w wojnie z Ukrainą. Według Forbesa był wart około 750 milionów dolarów.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed