PW live! #3: „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” – spotkanie z Małgorzatą Nocuń [WIDEO]

Zapis spotkania z Małgorzatą Nocuń, współautorką książki (obok Andrzeja Brzezieckiego) pt.: „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” (Wydawnictwo Czarne), w ramach formatu Pole Widzenia (PW) live! Rozmowę poprowadził Tomasz Lachowski, red. nacz. portalu „Obserwator Międzynarodowy” i adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim.

Aleksander Łukaszenka wygrywa druzgocącą przewagą każde wybory na Białorusi. Zdarzyło mu się nawet przyznać, że jedne sfałszował, ale… na swoją niekorzyść. To człowiek, który ma absolutną władzę. Jego przeciwnicy polityczni znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, media publiczne są pod jego pełną kontrolą, a OMON na jego polecenie znęca się w więzieniach nad nieposłusznymi obywatelami.

Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki przedstawiają biografię tego „białoruskiego cara” – od biednego wiejskiego chłopca, który pnie się po szczeblach politycznej kariery, do prezydenta, który po dwudziestu pięciu latach urzędowania słyszy od tłumu na ulicach Mińska: „Odejdź!”. Skrupulatnie analizują także relacje Białorusi z Rosją i z Polską, opowiadają o Galinie Rodionowej – żonie Łukaszenki, od lat żyjącej w wiosce, do której nikt nie ma dostępu, i przyglądają się białoruskiemu społeczeństwu – pełnemu sprzeczności, ale też energii pchającej je do zmiany, która kiedyś wydawała się niemożliwa (ze strony Wydawnictwa Czarne).

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed