Viorel Badea: „Kreml używa propagandy, szantażu i presji ekonomicznej, aby odzyskać swój dawny status imperialny” – komentarz senatora Rumunii

Słowo wstępne Viorela Badei, senatora Rumunii, skierowane do uczestników międzynarodowej konferencji (online) „Trójmorze i zbrodnie imperium: od „skrwawionych ziem” do przestrzeni bezpieczeństwa” (z dnia 7 września). Portal Obserwator Międzynarodowy był patronem medialnym tego wydarzenia.

Viorel Badea / fot. De la OSCE Parliamentary Assembly from Copenhagen, Denmark – PACE member Viorel Badea (Romania), Chisinau, 28 October 2016, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5469729

Autor: Viorel Badea

„Gratulacje dla organizatorów i uczestników z okazji tej ciekawej konferencji. Omawiany temat jest niezwykle aktualny, ponieważ w przypadku niektórych krajów nostalgia za przeszłością stała się oficjalną polityką. Na przykład dla Władimira Putina rozpad Związku Radzieckiego był rzeczywiście wielką geopolityczną katastrofą. W tym pesymistycznym kontekście Kreml powraca do przeszłości przy użyciu różnych środków, od propagandy do szantażu i działań gospodarczych. Wszystkie te działania mają na celu odzyskanie dawnego imperialnego statusu potężnego gracza na kontynencie.

Ogólnie rzecz biorąc, rosyjski schemat propagandowy jest dobrze znany i można go podzielić na trzy główne warstwy. Warto zwrócić uwagę na powstawanie różnych groźnych sytuacji, wspieranie różnych konfliktów i sporów, wykorzystywanie tych racji w obszarze informacyjnym, jak i innych sferach. Jest to wpływ, bezpośredni lub pośredni, na politykę wewnętrzną krajów naszego regionu, determinujący zmianę proeuropejskiego kursu polityki tych państw, wpływ zewnętrzny na procesy wewnętrzne. Drugi element de facto oznacza nic innego jak wspieranie sił prorosyjskich w dojściu do władzy w niektórych krajach. I wreszcie, posługiwanie się różnymi metodami kształtowania retoryki antyzachodniej i odwrotnie – retoryki prorosyjskiej w przestrzeni wyborczej poprzez takie elementy jak wiara, tradycje, wartości, które łączą byłe kraje komunistyczne, w tym z współczesną Rosję.

Niemniej jednak, w moim odczuciu procesem, który stanowi największe zagrożenie dla regionu, jest formowanie się obszarów separatystycznych w ramach poszczególnych niepodległych państw. Moskwa w wojnach, które rozpoczęła lub wspiera, zawsze przedstawia działania zbrojne jako „wojnę sprawiedliwą”, „wojnę wyzwoleńczą” lub taką, która prowadzi do pokoju. Generalnie znamy te zasady, gdy sytuacja w zakresie tematów sprzeczności militarnych musi zostać ustabilizowana i doprowadzona do „pokoju”. W Naddniestrzu i Donbasie Rosja ma tę samą retorykę, że musi chronić ludność rosyjską lub rosyjskojęzyczną przed wrogami.

Do tej propagandy wykorzystywane są nie tylko własne media rosyjskie, ponieważ Kreml często posługuje się pośrednio prasą i dziennikarzami przebywającymi bezpośrednio w krajach znajdujących się pod ich wpływem. Przekupstwo lub inne metody są wykorzystywane do przekazywania wiadomości pochodzących z oficjalnego dyskursu Rosji i propagandystów do grupy docelowej.

Rosja nadal stosuje politykę opartą na czasach Józefa Stalina i odzwierciedloną w jego pracy o zasadach językowych z 1951 r., która zakłada tworzenie sztucznego języka. Jeśli tworzymy sztuczny język, tworzymy nowy naród. Tworząc nowy naród lub nację, dzielimy istniejące narody i nacji. Tym samym, dzieląc całość na części, łatwiej jest wpływać na bliską geopolityczną przestrzeń.

Wystąpienie zostało wygłoszone podczas konferencji międzynarodowej online „Trójmorze i zbrodnie imperium: od „skrwawionych ziem” do przestrzeni bezpieczeństwa”. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Demokratyzacji i Rozwoju z Kijowa, Centrum Narracji Politycznych Demokracji z Czerniowców (Ukraina) oraz Instytut Polityki Światowej z Kijowa (7 września 2020 r.). Portal Obserwator Międzynarodowy był patronem medialnym tego wydarzenia.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed