Rosyjski atak rakietowy we wsi Hroza w obwodzie charkowskim przyniósł wiele ofiar śmiertelnych

Pięćdziesiąt osób, w tym sześcioletni chłopiec, zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na wiejski sklep i kawiarnię we wsi Hroza w obwodzie charkowskim, rejonie kupiańskim.

Skutki rosyjskiego ataku we wsi Hroza / fot. https://ua.korrespondent.net/ukraine/4629157-rosiia-vbyla-raketoui-48-ukraintsiv-na-kharkivschyni, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138515757

Autor: Alisa Zełenska

Atak rakietowy miał miejsce około godziny 13:15, kiedy Rosjanie ostrzelali kawiarnię i sklep we wsi Hroza w obwodzie charkowskim, gdzie było wielu cywilów, co przekazał Ołeh Syniehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Wszyscy ci ludzie przyszli na pogrzeb współmieszkańca wsi, żołnierza, który zginął na wojnie, o czym poinformował Dmytro Czubenko, rzecznik charkowskiej prokuratury obwodowej. „Uderzenie, które zabiło prawie połowę wioski, było precyzyjne i niezwykle niszczycielskie, najprawdopodobniej z Iskandera. Uderzenie było tak silne, że nie udało się ustalić płci i wieku zabitego dziecka. Prawie połowa wioski zginęła od jednego uderzenia” – dopowiedział.

Pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie ze względu na duży obszar zniszczeń i moc pocisku. Iskander ma w sobie około 500 kilogramów materiałów wybuchowych, w zależności od modyfikacji. Wiele ciał zostało okaleczonych przez siłę eksplozji. Państwowa Służba Ratownicza rozbiera gruzy, eksperci medycyny sądowej badają ciała, prokuratorzy i śledczy rejestrują i zbierają szczątki pocisku oraz przesłuchują mieszkańców. Wioska liczyła 330 mieszkańców, a w uroczystej kolacji wzięła udział jedna osoba z każdej rodziny i podwórka.

Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje wszystkim, którzy stracili swoich krewnych i bliskich oraz po raz kolejny podkreślił, że rosyjski terror musi zostać powstrzymany. Ukraiński prezydent zauważył, że obecnie rozmawia z europejskimi przywódcami o wzmocnieniu ukraińskich systemów obrony powietrznej i wzmocnieniu wojowników. „Wskazuje na brutalną rosyjską zbrodnię – atak rakietowy na zwykły sklep spożywczy, absolutnie świadomy atak terrorystyczny. Rejon Kupiańska w obwodzie charkowskim. Obecnie wiadomo o ponad 48 zabitych. Wyrazy współczucia! Trwa udzielanie pomocy rannym …A terrorystom – odpowiemy. Absolutnie sprawiedliwie. I potężne. Każdy, kto pomaga Rosji obejść sankcje, jest przestępcą. Każdy, kto do tej pory wspiera Rosję, wspiera zło. Rosja potrzebuje tego i podobnych ataków terrorystycznych tylko w jednym celu: aby jej ludobójcza agresja stała się nową normą dla całego świata. I dziękuję każdemu przywódcy, każdemu narodowi, który wspiera nas w obronie życia!”.

Atak na wieś Hroza jest jednym z najbardziej śmiercionośnych ataków od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Atak powietrzny na teatr w oblężonym Mariupolu w marcu 2022 r. jest uważany za jeden z największych pod względem ofiar cywilnych. Nie ma oficjalnej liczby ofiar śmiertelnych. Według niektórych doniesień zginęło tam ponad 300 osób, podczas gdy Associated Press uważa, że liczba ta mogła sięgać nawet 600.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed