Według ONZ od początku wojny Ukrainę musiało opuścić już ponad trzy miliony uchodźców

Zastanów się tylko, ile osób musiało opuścić swój dom przez trwającą wojną. Ile osób zostało bez domu, który został właśnie zbombardowany. Ilu ludzi żegnało się na „pewien czas”, a może na zawsze. Jeśli czytasz te zdania, oznacza to, że masz telefon komórkowy i Internet. Dziesiątki, setki tysięcy Ukraińców w Mariupolu, Czernihowie, Charkowie, na przedmieściach Kijowa, wsiach w całym kraju w tej chwili pozbawione są tego, a także elektryczności, wody, ciepła, leków i żywności. Prawdziwa wolność jest zawsze droga, Rosjanie nadal walczą tylko z pokojowymi miastami, niszcząc je w nocy rakietami. Od początku inwazji na pełną skalę Rosja wystrzeliła już 900 pocisków na Ukrainę – to dane Pentagonu.

Ukraińscy uchodźcy na dworcu w Przemyślu / źródło: Pakkin Leung, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115671734

Autor: Alisa Zełenska

Prześledźmy najnowsze informacje na temat wydarzeń z ostatniego dnia z różnych regionów Ukrainy. W nocy 15 marca w Kijowie doszło do kilku eksplozji. Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują 70 procent terytorium miasta. Okresowe walki trwały w całym obwodzie kijowskim. W Kijowie wprowadzono godzinę policyjną trwającą od 20.00 15 marca do 7.00 17 marca. „Dzisiaj jest trudny i niebezpieczny moment” – powiedział mer Witalij Kliczko. W Dnieprze dwie rakiety zbombardowały lotnisko. W obwodzie czernihowskim w nocy słychać było ciągłe alarmy powietrzne. W ostatnim dniu armia rosyjska ostrzelała przedmieścia i dzielnice mieszkalne Czernihowa, są ofiary śmiertelne.

W nocy alarm powietrzny rozległ się także w Sumach i Szostce. Na północy Rosjanie uderzali z artylerii w rejon Sumy, chociaż uzgodniono tam reżim ciszy i „zielone korytarze”. Miasto Charków – Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują obronę, wszystkie pozycje są chronione. Strona rosyjska będzie jednak nadal uderzać z powietrza w dzielnice mieszkalne miasta i regionu. Chersoń jest całkowicie zajęty przez Rosjan. Większość obszarów jest pozbawiona światła, gazu i wody. Niestety, nie ma możliwości udzielenia pomocy mieszkańcom, ponieważ strona rosyjska natychmiast otwiera ogień. Niektóre obszary nie mają dostaw żywności oraz leków, których brakuje.

Sytuacja w Mariupolu jest katastrofalna, liczba ofiar rosyjskich ostrzałów zbliża się już do 20 tysięcy – informuje doradca burmistrza Mariupola Petro Andryszczenko. W kierunku wołyńskim wciąż istnieje duże prawdopodobieństwo przeprowadzenia prowokacji na białoruskich obiektach w celu wciągnięcia sił wojskowych Republiki Białorusi w wojnę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy już wielokrotnie informował o organizacji ośrodków szkolenia najemników w białoruskich miastach Homel i Bobrujsk.

14 marca odbyła się czwarta runda rozmów między Ukrainą a Rosją. Rozmowy odbywają się za pośrednictwem łącza wideo. Doradca Biura Prezydenta i negocjator ze strony Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że na stole negocjacyjnym są teraz różne propozycje, jest ich wiele, w tym w sprawie ugody politycznej i, co najważniejsze, w sprawie ugody wojskowej. Wskazuje się na konieczność zawieszenia broni oraz wycofania wojsk.

Facebook oraz Instagram zakazały użytkownikom publikowania życzeń śmierci prezydentom Rosji i Białorusi, ale Kreml uważa, że powrót tych sieci społecznościowych do Rosji jest „na razie prawie niemożliwy”. Podczas wieczornego programu informacyjnego na żywo w „Pierwszym Kanale” w studiu pojawiła się kobieta z plakatem „No War”. Dziennikarka nazywa się Marina Owsjannikowa, pracowała tam jako redaktor. Przypuszczalnie sporządzono wobec niej akt oskarżenia z nowo wprowadzonego paragrafu za zdyskredytowanie rosyjskich sił zbrojnych. Wołodymyr Zełenski podziękował dziennikarce „Pierwszego kanału” za akt odwagi na antenie. Tymczasem w nocy prawnikom nie udało się ustalić jej miejsca pobytu. Unia Europejska zatwierdziła czwarty pakiet sankcji gospodarczych i personalnych wobec Rosji.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed