Czy Chiny sprzedadzą Pakistańczykom broń?

Islamabad wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że jest gotowy do zakupu pocisków ziemia-powierzchnia  dalekiego zasięgu, gdy tylko strona chińska dopełni wszelkich formalności.

Autor: Katarzyna Hajduk

Jakiś czas temu Państwo Środka zaoferowało Pakistanowi sprzedaż swojej broni. W zeszły piątek (13 maja) premier Nawaz Sharif spotkał się z przedstawicielami chińskich władz, którzy przybyli z oficjalną wizytą do Islamabadu. W oświadczeniu dotyczącym przebiegu spotkania można między innymi przeczytać, że „Premier [Nawaz Sharif] powiedział, że system obrony przeciwlotniczej, który miałby zostać założony przez China Precision Machinery Import and Export Corporation (CPMIEC) zostanie zatwierdzony zaraz po otrzymaniu wszelkich dokumentów od strony chińskiej”. Pakistan uznaje za satysfakcjonującą obecną współpracę Ministerstwa Obrony Narodowej z CPMIEC.

W skład chińskiej delegacji oprócz władz, wszedł również zastępca prezesa China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) – Wei Yiyin oraz prezes China Precision Machinery Import and Export Corporation  – Zhao Xiaolong. Oprócz rozmów o systemie obrony przeciwlotniczej, przedyskutowano również kwestie związane ze zwiększeniem zaangażowania obu stron we współpracę w dziedzinie obronności.

Ani rząd pakistański, ani chiński nie podał dokładnych informacji dotyczących typu sytemu, jednakże większość prasy na Bliskim Wschodzie spekuluje, że może to być najnowszy system – SAM.

Zdaniem jednego z analityków z Quwa Defense News & Analysis Group „jest to jak najbardziej możliwe, że system SAM jest już w takiej fazie, że to właśnie on będzie zamontowany w kraju”. System ten ma być rozbudowaną wersją przeznaczonego do eksportu HQ-9, którego pociski są średniego i dalekiego zasięgu, określone mianem FT-2000.

Rozmowy o rozmieszczeniu systemu Ft-2000 pomiędzy Islamabadem a Pekinem są prowadzone od 2000 roku bezskutecznie, ponieważ żadna konkretna umowa nie została podpisana do tej pory. W 2014 roku Pakistan w końcu złożył zamówienie na HQ-16, jednakże jeszcze zastanawiał się nad HQ-9.

Li Keqiang spotyka się z generałem Pakistanu

W ten poniedziałek premier Li Keqiang spotkał się z generałem armii pakistańskiej Raheel Sharifem, aby omówić kwestię jeszcze lepszej współpracy pomiędzy krajami. Zdaniem Keqianga współpraca w dziedzinie wojskowości na linii Pekin-Islamabad przyczynia się również do rozwoju kooperacji w dziedzinie gospodarczej. Aby jednak ją bardziej wzmocnić należy najpierw skupić się na polepszeniu dialogu opierającego się na wzajemnym zaufaniu. Premier porównał wspólne działania gospodarcze i wojskowe do „dwóch kół”, które będą napędzały dalsze kontakty.

Strona chińska ma nadzieję, że państwo pakistańskie będzie chciało się włączyć w lepszy dialog w kwestii problemów dzisiejszego świata ze szczególnym uwzględnieniem terroryzmu i walki z nim. Jest to wielkim wyzwaniem, ale zdaniem Li da się to osiągnąć.

Na taki komunikat władze pakistańskie, które były reprezentowane przez generała Raheel Sharifem odpowiedziały, że na drodze dialogu na pewno uda się osiągnąć konsensus.

Źródła: Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL, Dziennik Ludowy 19.05.2016, Agencja Xinhua

Katarzyna Hajduk – studentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – studia drugiego stopnia na kierunku „sinologia”. Współpracownik Centrum Studiów Polska-Azja.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed