„Morze prawa”: Sprawiedliwość transformacyjna, czyli o uwikłaniu prawa i niegodziwej historii [WIDEO]

Nauka prawa karnego to nie tylko dogmatyka, to także jego historia czy filozofia. Dr Tomasz Snarski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz adwokat prowadzący indywidualną kancelarię w Gdańsku, postanowił w formie serii krótkich filmów opowiadać o prawie karnym, filozofii i prawach człowieka.  Cała seria i blog Tomasza Snarskiego nosi nazwę „Morze prawa”. Zapraszamy na kolejny odcinek – tym razem poświęcony zagadnieniu sprawiedliwości transformacyjnej (transitional justice) i rozliczaniu zbrodni przeszłości.

Dr Tomasz Snarski / fot. Justyna Wasiniewska

Morze, które jest symbolem otwartości, przygody, głębi i wolności stanowi pretekst do mówienia o prawie karnym w sposób krytyczny, uwzględniając dorobek filozofii prawa oraz praw człowieka. „Morze prawa” nawiązuje też do dziedzictwa Gdańska, jako miasta Solidarności, które jest według Tomasza Snarskiego źródłem bałtyckich korzeni europejskiego humanizmu i zobowiązaniem do dbałości o prawo szanujące godność każdego człowieka.

Czy możemy stawiać historię przed sądem prawa karnego? Co to jest sprawiedliwość transformacyjna (transitional justice) i jaki ma związek z polityką wobec przeszłości? Czy warto zajmować się przeszłością i czemu ma służyć rozliczenie zbrodni minionych reżimów? Jak naprawić przeszłość, by nie naruszyć praw człowieka? Opowiada dr Tomasz Snarski.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed