Nauka prawa karnego to nie tylko dogmatyka, to także jego historia czy filozofia. Dr Tomasz Snarski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz adwokat prowadzący indywidualną kancelarię w Gdańsku, postanowił w formie serii krótkich filmów opowiadać o prawie karnym, filozofii i prawach człowieka. Cała seria i blog Tomasza Snarskiego nosi nazwę „Morze prawa”.
Morze, które jest symbolem otwartości, przygody, głębi i wolności stanowi pretekst do mówienia o prawie karnym w sposób krytyczny, uwzględniając dorobek filozofii prawa oraz praw człowieka. „Morze prawa” nawiązuje też do dziedzictwa Gdańska, jako miasta Solidarności, które jest według Tomasza Snarskiego źródłem bałtyckich korzeni europejskiego humanizmu i zobowiązaniem do dbałości o prawo szanujące godność każdego człowieka.
Odcinek poświęcony problematyce odpowiedzialności karnej za wypowiadane słowa. Co zrobić, gdy słowo krzywdzi? Czy za wypowiadane przez nas, chociażby najgorsze słowa winna grozić odpowiedzialność prawna, a zwłaszcza karna? Jaka jest różnica między słowem w języku uniwersalnym a słowem w języku prawa? Czy wolność słowa ma swoje granice? Czy karać za mowę nienawiści i zniesławienie? Bez cięcia i bez retuszu. Opowiada dr Tomasz Snarski.