„Morze prawa i kultury”: O zacheuszkach, współczesnych sykomorach i o tym, w jaki sposób tworzyć prawo, które nie wyklucza

Szósty odcinek z cyklu „Morze prawa i kultury” zrealizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego. Co to są „zacheuszki”? Opowiada dr Tomasz Snarski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak wygląda „zacheuszek” z bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku? Jaka symbolika kryje się za historią Zacheusza i jakie wnioski możemy z niej wyciągnąć dla prawa? Jak uczynić prawo bardziej inkluzywnym, by zapobiegało wykluczaniu, by stwarzało możliwości przekraczania naturalnych ograniczeń? Jak sprawić, by nasze miasta były bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami? Kogo uważamy za współczesnych „celników” i jak walczyć ze stereotypami i własnym egoizmem? Wreszcie, jakie przesłanie niosą „zacheuszki” dla prawa karnego? Czy potrzebujemy symbolicznych „zacheuszków” w budynkach sądowych? Czy sądy są dzisiaj „świątyniami sprawiedliwości”? Jak umożliwić ludziom poprawę i powrót do społeczeństwa po odbyciu kary pozbawienia wolności?

Zapraszamy do oglądania!

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed