W Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu zaczyna się 13. konferencja Polska Polityka Wschodnia

19 października 2017 w Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu zaczyna się 13. konferencja Polska Polityka Wschodnia. Podczas trzydniowego spotkania, które odbędzie się w Wojnowicach dyskutować będzie kilkudziesięciu polskich ekspertów zajmujących się relacjami z Rosją, Ukrainą, Białorusią a także innymi państwami regionu. Konferencja będzie okazją do spotkania i dyskusji z decydentami odpowiadającymi za realizację polskiej polityki zagranicznej na odcinku wschodnim. W konferencji zapowiedzieli udział m.in. Bartosz Cichocki wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wschodnią, dr Jan Parys dyrektor gabinetu politycznego Ministra Spraw Zagranicznych, Artur Michalski i Wojciech Zajączkowski dyrektorzy departamentów w MSZ.

Spośród grona ekspertów w kilkunastu dyskusjach będą uczestniczyć m.in. Bogumiła Berdychowska, Jan Malicki, Maria Przełomiec, Paweł Kowal, Adam Reichardt, Sławomir Dębski i Katarzyna Pełczyńska Nałęcz. Swój udział w konferencji zapowiedział także dyrektor przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Polsce ambasador Marek Prawda.

18 października 2017 odbyła się w PAP w Warszawie konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano założenia tegorocznej konferencji polska Polityka Wschodnia. – Będziemy się koncentrować wokół kilku kluczowych problemów, które budzą największe zainteresowanie opinii publicznej: kwestii imigracji Ukraińców do Polski, problemów wojny informacyjnej i kwestii polityki energetycznej — powiedział Paweł Kowal jeden z uczestników konferencji.

Piotr Pogorzelski z Polskiego Radia autor opracowania eksperckiego ”Zagrożenie rosyjską dezinformacją w Polsce i formy przeciwdziałania” zwrócił uwagę, że najlepszym sposobem przeciwdziałania dezinformacji jest edukacja. – Nie jesteśmy w stanie zatkać wszystkich kanałów, którymi płyną do nas fałszywe, czy zniekształcone informacje. Dlatego musimy postarać się tak wyedukować odbiorcę, aby umiał się przed nimi bronić – zaznaczył dziennikarz Polskiego Radia.

Wojciech Jakóbik z Biznes Alert, który opracował dokument „Energia wielu prędkości. Gra o tani gaz dla Polski toczy się na Wschodzie” powiedział: Zaangażowanie Polski na rzecz integracji energetycznej państw Partnerstwa Wschodniego to nie tylko altruizm. To ważne narzędzie polityki wschodniej z perspektywą dobrego biznesu w razie ustabilizowania sytuacji. To także element obrony uczciwych reguł gry w europejskim sektorze energetycznym, które chronią nas przed nadużyciami gigantów jak rosyjski Gazprom. Jednak największa odpowiedzialność spoczywa i tak na państwach wschodnich, które muszą kontynuować reformy, aby nie dawać pretekstu do zatrzymania pomocy.

Jakub Bińkowski z WEI, autor opracowania dotyczącego kwestii migracji obywateli Ukrainy do Polski, zaznaczył: Mądra polityka imigracyjna powinna stanowić dla Polski jeden z trzech priorytetowych obszarów działania, których łącznym celem jest zapobieżenie skutkom demograficznej katastrofy, z którą mamy do czynienia od ponad dwudziestu lat. Z kolei w zakresie tejże polityki, głównym zadaniem będzie absorpcja imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Nie będzie to proste, ponieważ już w tej chwili musimy konkurować o nich z pozostałymi państwami Europy, jednak w dłuższej perspektywie okazuje się być konieczne – zarówno ze względu na sytuację na rynku pracy, jak i prognozy dot. wydolności finansowej systemu emerytalnego

Konferencja PPW17 będzie trwała w dniach 19-21 X 2017.

Program konferencji http://www.kew.org.pl/ppw2017/

Źródło: Informacja prasowa. Kolegium Europy Wschodniej.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.