Rezygnacja Ołeksija Reznikowa z funkcji ministra obrony narodowej Ukrainy

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow złożył rezygnację w Radzie Najwyższej Ukrainy. „Zgodnie z decyzją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, złożyłem swoją rezygnację w Radzie Najwyższej Ukrainy. Jestem gotowy na raport. Trzymajmy linię!” – napisał w mediach społecznościowych.

Ołeksij Reznikow / fot. Reda Raouchaia – Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99396250

Autor: Alisa Zełenska

W swoim oświadczeniu krótko przypomniał również swoją drogę jako ministra. „Przeszedłem długą drogę. Od kategorycznej odmowy dostarczenia Ukrainie samolotów stealth w listopadzie 2021 r., kiedy po raz pierwszy zostałem mianowany ministrem obrony Ukrainy, do utworzenia „koalicji lotniczej”, dostarczenia nowoczesnych czołgów, systemów obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej, pocisków dalekiego zasięgu, pojazdów opancerzonych, artylerii, MLRS i innych rodzajów nowoczesnej broni w stylu zachodnim” – powiedział Reznikow. Według ministra, jednym z głównych priorytetów Ukrainy jest zbudowanie długoterminowego partnerstwa z kluczowymi sojusznikami w celu zapewnienia realnych gwarancji bezpieczeństwa i zdolności obronnych. 

W listopadzie 2021 r. prawnik Ołeksij Reznikow został mianowany ministrem obrony. Ogłosił wówczas, że jego głównymi planami na to stanowisko jest wyeliminowanie korupcji poprzez wprowadzenie e-zamówień i zacieśnienie współpracy z NATO. Po 24 lutego 2022 r. ilość broni i funduszy potrzebnych ukraińskim siłom zbrojnym znacznie wzrosła. Aby przyspieszyć pomoc wojskową dla Ukrainy, wprowadzono spotkania w formacie Ramstein. Bierze w nich udział ponad 40 ministrów obrony z całego świata. Reznikov reprezentuje Ukrainę na tych spotkaniach.

Wydaje się, że relacje między Reznikowem a Kancelarią Prezydenta w ciągu ostatniego półtora roku uległy pewnemu zmęczeniu. Reznikow od dawna sygnalizował swoją gotowość do rezygnacji ze stanowiska, aby objąć bardziej zrozumiałe stanowisko ministra sprawiedliwości. Obecnej rotacji kadrowej nie można jednak nazwać techniczną. Odbywa się ona przy akompaniamencie skandali związanych z zamówieniami dla armii prowadzonymi przez Ministerstwo Obrony. Jesienią 2022 r. wojska ukraińskie rozpoczęły potężne kontrataki w celu wyzwolenia Charkowa i prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego, ale wraz ze zbliżającą się zimą siły zbrojne pilnie potrzebowały odzieży zimowej.

Ministerstwo Obrony zakupiło 180 000 kurtek od tureckiej firmy za pełną przedpłatę w wysokości 30 milionów dolarów. Towary zostały przywiezione do Ukrainy i rozdane żołnierzom.

Prawie rok później kontrakt ten nagle znalazł się pod lupą mediów, aktywistów i komisji antykorupcyjnej Rady Najwyższej.  Sam Reznikow zdecydowanie zaprzecza stawianym mu zarzutom.

Wołodymyr Zełenski ogłosił zamiar zastąpienia ministra obrony Ołeksija Reznikowa Rustemem Umerowem, który kieruje Funduszem Mienia Państwowego. Po rosyjskiej inwazji Umerow był członkiem ukraińskiej delegacji na negocjacje z Rosją i według zachodnich mediów mógł zostać otruty podczas tych rozmów. Następnie był zaangażowany w wymianę więźniów: to on poleciał do Arabii Saudyjskiej podczas skomplikowanej wymiany jesienią ubiegłego roku. Poleciał tam jako szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy – został powołany na to stanowisko we wrześniu 2022 roku. Fundusz Mienia Państwowego pod kierownictwem Rustema Umerowa otrzymał prawie cztery miliardy hrywien ze sprzedaży nieruchomości.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.