Współpraca Rosji i Iranu w sektorze zbrojeniowym

W 2022 roku Rosja i Iran znalazły się w podobnej sytuacji —ostrej konfrontacji z Zachodem, który wprowadza wobec nich coraz to nowe sankcje. Nic dziwnego, że Moskwa i Teheran bardzo się do siebie zbliżyły.

Irański dron z rosyjskim oznakowaniem na terytorium Ukrainy / fot. Mil.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123057538

Autor: Alisa Zełenska

Na początku listopada zachodnia prasa pisała o tym, że Iran zwrócił się do Rosji o pomoc w opracowaniu programu nuklearnego, który według Zachodu ma na celu budowę broni jądrowej. Dane uzyskał amerykański wywiad. Pomoc Moskwy dla Iranu w pozyskiwaniu dodatkowych materiałów jądrowych i produkcji paliwa jądrowego pozwoli nie tylko „zasilać” reaktory irańskich elektrowni jądrowych, ale także skróci czas na stworzenie bomby atomowej przez Teheran – jak uważają źródła w Waszyngtonie.

Po kilku tygodniach ostrzału ukraińskich miast z wykorzystaniem dronów irańskiej produkcji Moskwa milcząco osiągnęła porozumienie z Teheranem w sprawie rozpoczęcia produkcji UAV na terytorium Federacji Rosyjskiej. O tym informuje The Washington Post, powołując się na dane zachodniego wywiadu i trzech urzędników zaznajomionych ze sprawą. Produkcja może rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy. 

Zdalnie sterowane maszyny, w tym drony, odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę we współczesnej wojnie. Po otrzymaniu własnej linii montażowej irańskich dronów Rosja może znacznie zwiększyć zapasy stosunkowo niedrogich, ale bardzo destrukcyjnych dronów, które w ostatnich tygodniach zmieniły charakter wojny na terytorium Ukrainy. Od sierpnia Rosja użyła w Ukrainie ponad 400 irańskich dronów bojowych, z których wiele zostało wykorzystanych do ataków na obiekty infrastruktury cywilnej. Przywódcy Republiki Islamskiej Iranu mogą wierzyć, że unikną nowych sankcji, jeśli drony będą fizycznie montowane w Rosji. Według pracowników służb bezpieczeństwa obu krajów, którzy śledzili wydarzenia, szczegóły porozumienia irańsko-rosyjskiego zostały ostatecznie uzgodnione na spotkaniu na początku listopada, w którym uczestniczyła grupa rosyjskich negocjatorów z przemysłu obronnego.

Delegacja pod przewodnictwem sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa odwiedziła Teheran 9 listopada, aby omówić w szczególności sankcje gospodarcze i to, co Moskwa postrzega jako „interwencję Zachodu”. Według obliczeń rosyjskich władz współpraca dwóch największych pod względem rezerw mocarstw gazowych powinna dać Moskwie kolejną dźwignię nacisku na światowy rynek energii. Problem polega jednak na tym, że główny importer gazu w osobie Unii Europejskiej nie tylko zachowuje stare sankcje wobec obu uczestników tego potencjalnego kartelu, ale nadal przyjmuje nowe.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.