Politycy apelują o nominację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i narodu Ukrainy do Pokojowej Nagrody Nobla

„Odważni Ukraińcy i Ukrainki walczą o utrzymanie demokracji i samorządności. Od silnego oporu demokratycznie wybranego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do mężczyzny, który ze łzami w oczach żegna się z rodziną, aby bronić swojego kraju, cały naród Ukrainy wstał na opór sił autorytaryzmu… Wierzymy, że nadszedł czas, aby pokazać narodowi Ukrainy, że świat jest po ich stronie” – wskazano w apelu obecnych i byłych polityków europejskich, którzy złożyli list do Komitetu Noblowskiego z prośbą o nominację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i narodu Ukrainy do Pokojowej Nagrody Nobla.

Wołodymyr Zełenski / źródło: President Of Ukraine from Україна – Responsibility for war crimes of the Russian military is inevitable – address by the President of Ukraine., PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116104941

Autor: Alisa Zełenska

Ukraińcy z podniesioną głową przyjmują kolejne ciosy od Rosji. Nowy dzień walki i obrony przed jedną z największych armii świata, którą od trzech tygodni Siły Zbrojne Ukrainy dziesiątkują, wciąż ma jednak ona sprzęt i rezerwę. Ukraina tworzy Narodowe Biuro Informacyjne: będzie ono gromadzić dane o ukraińskich jeńcach wojennych, poległych, zaginionych i nielegalnie zatrzymanych przez Rosję – w tym wśród ludności cywilnej. Pozwoli to udowodnić zbrodnie Federacji Rosyjskiej i w przyszłości rozpocząć proces wymiany jeńców i ciał ofiar ze stroną rosyjską.

Jak wyglądały ostatnie godziny ataków agresora i obrony Ukrainy? Alarmy ataków rakietowych słychać było w całym regionie Kijowa. Koło Czernihowa trwały zaciekłe walki obronne. W większości osiedli miasta nie ma światła oraz wody. Komunikacja jest ograniczona. W dzień i w nocy przez kilka godzin Rosjanie ostrzeliwali centrum, sypialne dzielnice miasta. Trudna sytuacja odczuwalna jest także w podmiejskich wioskach, w których wrogowie umieszczają swój sprzęt między domami, zastraszają ludzi oraz zabierają jedzenie. W okolicach Sum trwały nocne ostrzały artyleryjskie armii rosyjskiej. W wioskach tych obszarów najeźdźcy wypędzili ludzi z domów, znęcali się nad nimi, niszczyli telefony, a nawet domy. Z niektórych miejscowości Rosjanie zabierają wszystkich mężczyzn w nieznanym kierunku.

W Charkowie ratownicy nadal gaszą pożar na rynku, podczas ponownego ostrzału pawilonów handlowych zginął ratownik. Ogień przeniósł się na sąsiednie budynki mieszkalne. Trwają ataki Rosjan na dzielnice mieszkalne. Wiele obiektów mieszkalnych i infrastrukturalnych zostało zniszczonych w ciągu nocy pod Ługańskiem. Budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), wodociągi, hurtownie. W obwodzie donieckim na całej linii frontu na północy i w centrum regionu trwa nieustanny ostrzał. Mariupol pozostaje w oblężeniu, dokonano nalotów na Mikołajów, w którym ratownicy gasili pożary. ostatniej doby wybuchy i strzały mieszały się na Chersoniu, region jest na skraju katastrofy humanitarnej. W samym Chersoniu wojska rosyjskie ustanowiły nowe stanowiska blokowe. Ludzie czekają na zielone korytarze. Pomimo krytycznej sytuacji duch wolności narodu ukraińskiego nie jest złamany!

16 marca w wyniku operacji specjalnej mer miasta Melitopol Iwan Fiodorow został zwolniony z niewoli. Wymieniono go na dziewięciu jeńców rosyjskich żołnierzy poborowych. Iwan Fiodorow powiedział, że nie był fizycznie zastraszany, ale wywierano na nim presję psychiczną. „Nie dotknęli mnie rękami, ale uwierz mi, że siedem osób z bronią w pobliżu wystarczy, aby przekonująco udowodnić swoją pozycję. W sąsiedniej celi ktoś był torturowany, słychać było krzyki, które dokładnie psychologicznie uciskają tak, że absolutnie można to porównać do presji i tortur” – powiedział urzędnik po zwolnieniu z niewoli. Według Iwana Fiodorowa, pierwsza próba jego wymiany zakończyła się niepowodzeniem. Wskazał, że rosyjskie wojsko woziło go w samochodzie przez siedem godzin z workiem na głowie i stawiało szereg wymagań. Prezydent Wołodymyr Zełenski połączył się telefonicznie z merem i pogratulował Iwanowi Fiedorowowi uwolnienia, ciesząc się, że żyje i jest bezpieczny.

Ukraina otrzyma dziś kolejne 300 mln EUR pomocy z Unii Europejskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis, powiedział: „Unia Europejska nadal udziela pomocy politycznej, finansowej i humanitarnej Ukrainie. Po raz pierwszy UE sfinansuje zakup i dostawę broni do kraju, który został zaatakowany”. Ponadto prezydent Ukrainy wezwał Kongres USA do zapewnienia systemów obrony powietrznej do walki z rosyjskimi samolotami i pociskami, jeśli Zachód nie chce wprowadzić strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Prezydent Joe Biden odpowiedział, że USA pomogą Ukrainie uzyskać systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu, nie określając jednak jaki to może być system. Wcześniej telewizja CNN informowała, że USA i ich sojusznicy NATO wysyłają do Ukrainy kilka systemów rakiet przeciwlotniczych, aby pomóc w obronie przed agresją rosyjską.

Siergiej Ławrow zagroził, że Moskwa nie pozwoli na transport do Ukrainy z innych krajów post-sowieckich systemów obrony powietrznej S-300 w celu ochrony przed rosyjskimi nalotami: „przeniesienie S-300 z innych krajów na Ukrainę będzie uważane za nielegalne, Moskwa na to nie pozwoli. Chcemy przekazać to bardzo jasno, że wszelkie ładunki, które przyjadą na terytorium Ukrainy, że transport broni, staną się uzasadnionym celem wojskowym”. Najwyraźniej tak „uzasadnionym celem” jak ludność cywilna Ukrainy. Dla Rosji wszystko wydaje się już „legalne”.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed