Rosja: Aleksiej Nawalny został skazany na kolejne 19 lat kolonii o specjalnym reżimie za „ekstremizm”

W marcu 2022 r. Sąd Rejonowy Lefortowo w Moskwie skazał Aleksieja Nawalnego na 9 lat kolonii o zaostrzonym rygorze w sprawie karnej o oszustwo i obrazę sądu. W sierpniu 2023 r. Nawalny otrzymał kolejne 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za sześć artykułów dotyczących działalności ekstremistycznej.

Aleksiej Nawalny / fot. Mitya Aleshkovskiy – Ten plik jest pochodną pracą: Alexey Navalny (cropped).jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98998757

Autor: Alisa Zełenska

Aleksiej Nawalny to rosyjski polityk, opozycjonista, prawnik i założyciel Fundacji Antykorupcyjnej. W 2020 r. Nawalny trafił na czołówki światowych wiadomości z powodu zatrucia „nowiczokiem”, po czym został wysłany na leczenie do Niemiec. Pod koniec października 2020 r. z Nawalnym i pracownikami FBC skontaktował się Hristo Grozev, dziennikarz śledczy z publikacji Bellingcat, mówiąc mu, że ma hipotezę, kto mógł otruć Nawalnego. FBC, Bellingcat i The Insider rozpoczęły wspólne dochodzenie. Wszystkie dane uzyskane podczas śledztwa wskazują, że Nawalny został otruty przez grupę rosyjskich funkcjonariuszy FSB, którzy otrzymali rozkazy na najwyższym szczeblu. W 2021 r. Aleksiej wrócił do Moskwy, po czym został zatrzymany za naruszenie warunków zawieszenia w sprawie Yves Rocher. Następnie jego wyrok w zawieszeniu został zmieniony na rzeczywisty.

W marcu 2022 r. Sąd Rejonowy Lefortowo w Moskwie skazał Aleksieja Nawalnego na 9 lat kolonii o zaostrzonym rygorze w sprawie karnej o oszustwo i obrazę sądu. W 2023 r. Nawalny otrzymał kolejne 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za sześć artykułów dotyczących działalności ekstremistycznej. Sesja odbyła się w kolonii karnej nr 6 w obwodzie włodzimierskim, gdzie Nawalny odbywa karę dziewięciu lat pozbawienia wolności. Proces w sprawie „ekstremistycznej” był niejawny. Rozpoczął się 19 czerwca i trwał zaledwie miesiąc, wszystkie sesje odbywały się w trybie niejawnym. Ponadto opozycjonista został oskarżony o nawoływanie do ekstremizmu, udział w działaniach ekstremistycznych, utworzenie organizacji pozarządowej, która narusza prawa obywateli, finansowanie ekstremizmu, angażowanie nastolatków w niebezpieczne działania i rehabilitację nazizmu.

W swoim ostatnim oświadczeniu Nawalny powiedział, że „każdy w Rosji wie, że ktoś, kto szuka sprawiedliwości w sądzie, jest całkowicie bezbronny” i „sprawa takiej osoby jest beznadziejna”. Zauważył, że Rosja „wykonała kilka wielkich skoków, popychając wszystkich dookoła, ale potem poślizgnęła się i upadła z hukiem, niszcząc wszystko wokół siebie”, a teraz „miota się w kałuży błota lub krwi, z połamanymi kośćmi”. Jego zdaniem prędzej czy później Rosja „znów powstanie” i „to od nas zależy, na czym będzie polegać w przyszłości”.

Według opozycyjnych rosyjskich mediów, od 24 lutego 2022 r. władze okupacyjne zatrzymały ponad 21 000 osób i wszczęły co najmniej 370 spraw karnych za antywojenne wypowiedzi i przemówienia. Do końca ubiegłego roku 51 osób otrzymało już rzeczywiste wyroki więzienia. Najbardziej nagłośnione były procesy byłych deputowanych miejskich Ilji Jaszyna i Aleksieja Gorinowa. Otrzymali oni odpowiednio 6 lat i 11 miesięcy oraz 8 lat i 6 miesięcy więzienia za krytykę rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainie i wypowiadanie się na temat zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie siły zbrojne.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed