Wołodymyr Zełenski w Bachmucie

W nocy z 21 na 22 marca siły rosyjskie przeprowadziły serię ataków dronów i rakiet na terytorium Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły 21 uderzeń dronów na budynki mieszkalne i infrastrukturę w obwodach kijowskim, żytomierskim, zaporoskim i odeskim, a siły ukraińskie zestrzeliły 16 dronów. Tego samego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje ukraińskich wojsk w kierunku Bachmutu.

Wołodymyr Zełenski z ukraińskimi żołnierzami w Bachmucie / fot. https://twitter.com/ukraine_ua/status/1638992078314012673/photo/1

Autor: Alisa Zełenska

W nocy 22 marca 2023 roku w Kijowie i obwodzie ogłoszono alarm powietrzny. Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku ataku drona w gurcie w Rzucewie w obwodzie kijowskim.  W gurcie znajdowały się trzy drony, kolejny uderzył w ziemię. Blisko 11:20 22 lutego rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na Zaporoże. W sumie doszło do sześciu eksplozji. Rosjanie trafili dwiema dużymi rakietami. Do tej pory wiadomo, że 34 osoby zostały ranne, a jedna zginęła.

Tego samego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje ukraińskich wojsk w kierunku Bachmutu, a także odwiedził szpital w obwodzie donieckim, gdzie leczeni są ranni bojownicy. Wyjazd ukraińskiego przywódcy na wschód Ukrainy nie może być nawet porównywany z objazdem Władimira Putina po okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Szef Kremla jest w stanie jedynie stanąć przed budynkiem mieszkalnym w mieście zajętym przez rosyjskich najeźdźców z tzw. „ludźmi z Mariupola”. Putin nigdy nie odważy się pójść na linię frontu. Zełenski ze swej strony wysłuchał meldunków ukraińskiego dowództwa o sytuacji operacyjnej i postępie działań bojowych na linii frontu oraz wręczył odznaczenia wojskowym.

„Mam zaszczyt być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego państwa, na Donbasie, i odznaczyć naszych bohaterów, podziękować, uścisnąć rękę. Podziękować wam za obronę państwa, suwerenności, wschodu Ukrainy” – powiedział Zełenski. Ponadto prezydent odwiedził szpital wojskowy. Tam również odznaczył żołnierzy orderami i podziękował im za profesjonalizm. Dziś prezydent Ukrainy złożył wizytę w obwodzie chersońskim. Zełenski wysłuchał raportu dowództwa wojskowego na temat sytuacji operacyjnej w regionie. Podczas spotkania omówiono odbudowę zniszczonej infrastruktury, w tym przywrócenie sieci energetycznych obwodu chersońskiego, oraz stan rozminowania wyzwolonych terenów.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.