Obchody Dnia Jedności Ukrainy w cieniu rosyjskiej agresji. Wizyta Borisa Johnsona w Kijowie

22 stycznia Ukraina co roku obchodzi swój Dzień Jedności. W tym roku były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyjechał złożyć specjalne gratulacje z tej okazji Ukraińcom.  To jego czwarta wizyta w Kijowie od 24 lutego zeszłego roku, ale pierwsza w charakterze nieoficjalnym. Od września nie pełnił żadnych innych stanowisk niż członek brytyjskiego parlamentu ze swojego okręgu wyborczego.

Mural z Borisem Johnsonem w Krzywym Rogu / fot. Yozh – Кривий РігПерша публікація: не публікував, GFDL, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=4714500

Autor: Alisa Zełenska

Prezydent Ukrainy zamieścił w sieci nagranie ze swojego spotkania z nim. „Witam w Kijowie prawdziwego przyjaciela naszego kraju – Borisa Johnsona. Boris, dziękuję za wsparcie” – napisał Zełenski. Johnson emocjonalnie odpowiedzuał: „Mój Boże, to zbyt wielki zaszczyt, robisz mi zbyt wielki zaszczyt, panie prezydencie!”.

Podczas niedawnego forum w Davos Johnson wezwał kraje z całego świata do dostarczenia czołgów dla Ukrainy. „Musimy dać Zełenskiemu wszystkie narzędzia, których potrzebuje, aby wykonać zadanie. I wtedy wygrają!” – Johnson powiedział wówczas.

Kilka dni przed przyjazdem do stolicy, w Dovos, Boris Johnson odebrał nagrodę honorowego obywatela Kijowa. Został on wręczony przez mera Kijowa Witalija Kłyczkę w Ukraińskim Domu. Burmistrz przypomniał, że Rada Miasta Kijowa podjęła decyzję o przyznaniu tego tytułu „wielkiemu przyjacielowi Ukrainy” pod koniec listopada 2022 roku. „Boris wielokrotnie odwiedzał ukraińską stolicę – zarówno w nieco spokojniejszych, jak i w najbardziej dramatycznych czasach naszej walki z rosyjskim agresorem. Jako premier Wielkiej Brytanii Johnson zrobił wszystko, by pomóc Ukrainie. A on nadal nas wspiera i przekonuje cywilizowany świat o potrzebie wsparcia – powiedział Kłyczko.

Były brytyjski premier odwiedził Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim, obejrzał miasta i skutki rosyjskiego bombardowania i terroru. Wraz z Wołodymyrem Zełenskim Johnson omówił przygotowania do „szczytu pokojowego”, którego tematem będzie realizacja ukraińskiej formuły pokojowej, gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz sytuacja na froncie. „Jestem przekonany, że najlepszą gwarancją dla nas byłoby członkostwo w NATO. Ważne jest, aby aktywnie promować ideę, że nasz kraj powinien stać się członkiem Sojuszu – powiedział Zełenski. Prezydent podkreślił również, że Ukraina potrzebuje dostaw broni ciężkiej i dalekiego zasięgu: „Potrzebujemy więcej broni: czołgów, samolotów, broni rakietowej dalekiego zasięgu”. Na zakończenie Zełenski podziękował Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom za silne przywództwo w zakresie obronności i wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed