Ukraina: palący problem irańskich dronów używanych przez Rosję

Od niedzieli wieczorem Ukraina została zaatakowana przez kilkadziesiąt irańskich dronów-kamikadze „Shahed-136”, z czego większość zostało zestrzelonych przez ukraińskie wojsko. Rosja kontynuuje swoją wojnę bez żadnych reguł. Rosyjski agresor zaatakował infrastrukturę krytyczną na kierunku wschodnim oraz południowym pociskami manewrującymi różnych typów. Ataki dronów odnotowano również w Kijowie, a także w obwodzie sumskim oraz dniepropietrowskim.

Fragment drona „Shahed-136” zestrzelonego w pobliżu Kupianska / fot. Mil.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123057538

Autor: Alisa Zełenska

Kijów. W poniedziałek rano miasto zazwyczaj dopiero się budzi, a musi zmierzyć się z atakiem dronów-kamikadze. Podczas prac poszukiwawczych w budynku mieszkalnym w centrum, w który trafił rosyjski dron, odnaleziono ciała trzech zabitych cywilów. „Wśród nich znajdowała się młoda para, która spodziewała się dziecka. Kobieta była w 6 miesiącu ciąży. Rosja to kraj terrorystyczny!” – napisał w mediach społecznościowych mer Kijowa Witalij Kłyczko. Kłyczko poinformował, że w poniedziałek w kierunku stolicy wystrzelono 28 dronów-kamikadze. Było pięć eksplozji, reszta dronów została zestrzelona. „Celowano w infrastrukturę krytyczną, aby pozostawić ludzi bez ogrzewania i energii elektrycznej. Rosjanie chcą stworzyć katastrofę humanitarną. Nie walczą z ukraińskim wojskiem. Potrzebują katastrofy humanitarnej ” – mer Kijowa podczas spotkania z mediami.

Iran stwierdził, że nie dostarczył Rosji dronów do użytku w Ukrainie. „Opublikowane wiadomości, że Iran dostarcza Rosji drony, mają konotacje polityczne i są rozpowszechniane przez źródła zachodnie. Nie dostarczyliśmy broni żadnej ze stron będącej w stanie wojny” – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani. Iran nie byłby w stanie samodzielnie wyprodukować dronów-kamikadze Shahed-136, których Rosja używa w wojnie z Ukrainą. Poinformował o tym sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Po zestrzeleniu irańskich dronów strona ukraińska znalazła w nich elementy, które są charakterystyczne dla przemysłu zbrojeniowego innych państw – powiedział ukraiński urzędnik.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.